8 Mart 2012 Perşembe

Roskosmos: ISS, Mars uçuş denemeleri için kullanılabilir.


Roskosmos Rusya Uzay Kurumuna göre daha sürekli uçuşlara geçiş, insanlığın uzay incelemelerinde yeni bir adım atması, yani dünyanın çevresindeki alçak yörünge dışına çıkması için gerekli deneyim elde etmek olanağını verecek. Ekiplerin Uluslararası uzay istasyonunda bulunma süresinin, 6 aydan bir yıla ve daha uzun süreye kadar artırılması, amaca uygun olacak. 

Uluslararası uzay istasyonu projesine katılan partnörler arasında varılan mutabakata uygun olarak uluslararası uzay istasyonu en az 2020 yılına kadar faaliyet yürütecek. Kalan süre içinde istasyonu sürekli gezegenlerarası uçuşların simülasyonuna uygun hale getirmek, mantığa uygun gelecek ve yerdeki benzer denemeleri iyi tamamlayacak.


Buna benzer son deneme “Mars-500” 4 Kasım 2011'de tamamlandı. 6 gönüllü Moskova’daki Tıbbı-biyolojik problemler enstitüsünde 520 gün içinde izolasyon koşullarında yaşadı. Uzay gemisinin maketinde çekimsizlik hariç Mars’a uçuşun koşulları canlandırıldı. “Mars-500” denemesi Uluslararası uzay istasyonunda tekrar edilirse bu, daha ciddi bir deneme olacak.

Roskosmos Kurumu insanlı programlar şefi Aleksey Krasnov Rusya’nın yabancı partnörlerine böyle düşüncenin hayata geçirilmesini teklif ettiğini belirterek şunları söyledi: "Meslektaşlarımızla Uluslararası uzay istasyonunda uzay koşullarında denemenin tekrar yapılması için neler yapmak gerektiğini görüşüyoruz. Deneme ne derecede sürekli olacaktır, hala kararlaştırılmış değildir. Belki ekibin bir kısmının 500 günden fazla izolasyonda bulunmasına gerek olmayacak. Asıl amaç, öncelikle hayat destek sistemi ile beslenme sisteminin başlı başına çalışacak modelini hazılamaktır. Açık uzayın en mahvedici faktörü, galaksi ışınımıdır. Moskova’daki Tıbbı-biyolojik enstitüsündeki uzay gemisi maketinde çekimsizliğin yanısıra galaksi ışınımı de yoktu. Uluslararası uzay istasyonunda ise kozmonotların sağlık durumuna etki yapan zayıf radyasyon vardır. Böylelikle gezegenlerarası uçuşların, bu arada Ay’a doğru uçuşların olası sonuçlarını incelemek için daha elverişli bir poligon bulmak zordur."

Aleksey Krasnov demecini şu sözlerle bağladı: "Gönül ister ki Uluslararası uzay istasyonu, geleneksel bilimsel sorunların çözülmesinin yanısıra Ay’ın çevresindeki yörüngeye ve sonra bu yörüngeden Mars’a doğru uçuşların gerçekleştirilmesi için deneyim ve bilgiler elde edilmesi amacı ile kullanılsın."

“Mars-500” denemesinin yörüngeye geçirilmesi olasılığı birçok bakımdan partnerlere bağlıdır. Rusya’da yapılan denemeye katılmamış olan Amerikalılar Uluslararası uzay istasyonunda gerçekleştirilecek denemeye katılmak isteyecekler mi? Bu, yeni harcamalara yol açacak. Halbuki ABD’in bütçesinde yapılan kısıtlamalar yüzünden ABD Havacılık ve Uzay Dairesi hatta Avrupa ile birlikte uygulanan “Ekzomars” bilimsel programından ayrıldı.

Daha basit bir sorun var: Uluslararası uzay istasyonunun kapasitesi topu topu 6 kişidir. İstasyonda günlük görevlerinin yerine getirilmesi için kaç kişi bırakmalıdır? “Mars-500” denemesine katılanlar bu kişilere yardım etmek zorunda kalırlarsa denemenin temizliği nasıl garantilenecek? Uluslararası uzay istasyonunda bir yıllık uçuş kimseyi korkutmıyor. Eski belgesel filmlerde uzay yolculuğundan dönen ve ayaklarının üstüne zorlukla basan kozmonotlar görülüyorlar. Çekimsizlik kas körelmesine yol açıyordu. Bu problem amaçlı idmanlar vasıtası ile çözüldü.

Rusyalılar Vmadimir Titov ve Musa Manarov tam bir yıl içinde uzayda kaldılar. Valeriy Polyakov tarafından 438 günlük uzay uçuşu yapıldı. 2020 yılından sonra insanların devamlı uzayda bulunmasına son verilebilir.Uzay incelemelerinde izak insanlı uçuşlara öncelik verilecek. Bunun için vakit varken, denemeler için poligon olarak Uluslararası uzay istasyonunun olanaklarından yararlanmak gerek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder