9 Kasım 2012 Cuma

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde 'Kendi Kendine Astronomi' Eğitimi


Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından 'Kendi Kendine Astronomi' eğitimi verilecek. 13 Kasım 2012'de başlayacak eğitim programı 8 hafta sürecek. Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'de yapılacak eğitimler Prof.Dr. Günay Taş tarafından verilecek.

Eğitim amacı merkezin internet sitesinde şu şekilde anlatılmış:  'Astronomi alanında ilkokul ve liselerde eğitim alma olanağı yok. Bu etkinlikle, katılımcıların günlük yaşamında uygulayıp çevrelerine de aktarabileceği düzey ve içerikte temel astronomi bilgisi vermek ve uygulamalar yaptırmak amaçlanmaktadır. Bunun için teori ve uygulamanın birlikte götürüleceği interaktif bir eğitim sonunda, katılımcılara temel astronomi bilgisi ve bir gezegende yaşayan uzaylılar olma farkındalığı kazandırmak hedeflenmektedir. 


Diğer yandan, bu etkinliğin bir yan amacı daha vardır: Günümüzde üniversite sınavlarında temel bilimlere ilgi azaldı ve bazı Fen Fakültesi bölümleri kapanmaya başladı. Astronomi tüm temel bilimleri kullanan bir bilim alanı olması bakımından astronomi öğrenen kişiler temel bilimleri daha iyi anlar, kullanır ve önemini kavrar. Bu motivasyonla, bu etkinlikle aynı zamanda temel bilimlerin günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğu, aslında insanlık tarihinin en önemli mirasının temel bilimlerle aktarılan bilgi olduğunun altını çizmek de amaçlanmaktadır.'

8 haftalık ders programı ise şöyle:

1. Hafta: Astronominin doğuşu, Temel astronomi kavramları: Parlaklık, uzaklık, yıldız isimlendirmeleri, gökyüzünün yıldız haritaları. 

2. Hafta: Gökyüzünde gök cisimlerinin bulunması: Koordinat sistemleri; yardımcı bazı tekniklerin uygulamalarının yaptırılması. 

3. Hafta: Yıldız ne demektir? Yıldızların renkleri ve sıcaklıkları, yıldız grupları. 4. Hafta: Teleskoplar, gökyüzündeki cisimlerin gözleminin püf noktaları, astro-fotoğrafçılık 

5. Hafta: Güneş sistemi gezegenleri, meteor yağmurları, kuyrukluyıldızlar ve gökyüzünde takipleri. 

6. Hafta: Güneş, güneş etkinlikleri, Yer-insan-Güneş ilişkisi, Aurora olayları. 

7. Hafta: Küçük sınav günü – Sınav sonrası soru-yanıt, yapılan proje ve ödevlere ilişkin değerlendirmeler 

8. Hafta: Evimizden ve kendi kendimize yapabileceklerimizin sınırı üzerine etkinlik içi bilgilerin kullanıldığı bir tartışma ve sohbet.

100 TL'lik ücret karşılığında yararlanılabilecek eğitimler hakkındaki diğer bilgileri EGESEM'in web sayfasından edinebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder