19 Kasım 2012 Pazartesi

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dünyaya dönüş gerçekleşti - 19 Kasım 2012


Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan 3 astronot dünyaya döndü. ABD'li Sunita Williams, Japon Akihiko Hoshide ve Rus Yuri Malenchenko 14 Temmuz 2012'den beri istasyonda görev yapmaktaydı.

İstasyonun komutanlığını yürüten Sunita Williams 17 Kasım 2012 Cumartesi günü yapılan törenle görevi vatandaşı Kevin Ford'a devretti. 18 Kasım 2012 Pazar günü 3 astronot ISS'den ayrılan Soyuz kapsülüyle dünyaya döndü. Astronotların dünyaya dönüşü Türkiye zamanı ile 19 Kasım 2012 Pazartesi günü gerçekleşti.

3 astronotu taşıyan kapsül Kazakistan'da bulunan Baykonur Uzay Üssü'nün yakınlarında Arkalyk bölgesine indi. Astronotların dünyaya dönüşü NASA TV'den de canlı yayınlandı. Astronotların Kazakistan'a inişi planlanandan 3 dakikalık bir gecikmeyle TSİ 03:56'de gerçekleşti. Teknik bir arıza nedeniyle hesaplanan yere inemeyen kapsüle hazır bulundurulan 8 helikopter ve arama-kurtarma ekiplerince kısa sürede müdahale edildi.
Sunita Williams dünyaya dönüş - 19 Kasım 2012
Astronotların dünyaya dönüşüyle istasyonda 3 kişilik mürettebat kaldı. 19 Aralık 2012'de ise 3 astronotun istasyona gidişiyle mürettebatın sayısı tekrar 6'ya çıkacak.

Astronotların Kazakistan'a iniş görüntüleri


Deneyimli astronotlar kendi kariyerlerine ekledikleri görkemli çalışmalarla dünyaya döndüler. Yuri Malenchenko ISS'de geçirdiği 642 günle uzayda en çok zaman geçiren altıncı kişi şu anda.

Sunita Williams ise 322 güne ulaşan ISS'de geçirdiği zamanla birlikte 50 saat 40 dakikalık toplam uzay yürüyüşü süresiyle en çok uzay yürüyüşü yapan kadın astronot oldu.

Uzay İstasyonu'nda yapılan komuta devir teslim töreni


Dünyaya iniş sonrası - Kazakistan

4 yorum:

 1. arkadaşlar saatini biliyomusunuz? canlı izlemek istiyorum da

  YanıtlaSil
 2. @ Mehmet Durmuş

  Saatleri ekledik..

  YanıtlaSil
 3. teşekkür ederim sayfanızı çok beğeniyorum..

  YanıtlaSil
 4. anlamadım yani ne zaman gerçekleşicek canlı yayın... ?

  YanıtlaSil