16 Mayıs 2013 Perşembe

Güneşte 4 dev patlama - Mayıs 2013


Güneşte kısa aralıklara gerçekleşen 4 dev patlama
Güneş, 2013 Mayıs ayının ortalarında dev patlamalara sahne oldu. X sınıfı patlamalar birbiri ardına gerçekleşti. Gerçekleşen 4 patlamanın da yönü dünyaya dönük olmadığı için dünya bu patlamalardan etkilenmedi.

Önümüzdeki günlerde ise (özellikle 17 Mayıs 2013 tarihinde) güneşin dünyaya dönük olarak büyük bir patlama yaşaması ihtimal dahilinde.

Güneş patlamaları (taçküre kütle atımları) güneşin periyodik döngüsü içinde zaman zaman azalan, 2013 yılında olduğu gibi artan faaliyetler. Güneşin 11'er yıllık döngüsünün tepe noktasını ifade eden 2013 yılının ilerleyen aylarında da buna benzer patlamalar bekleniyor.

Peki patlamaların dünyaya etkisi ne olur? Patlamalar insanoğlunun hissedebileceği olaylar değil. Patlamalarla oluşan yoğun radyasyon akımları dünyanın çevresindeki uyduları bozabilir, dünyadaki haberleşme uydularına ve bazı olağanüstü durumlarda elektrik hatlarına zarar verebilir. Uyduların bozulması GPS, televizyon ve benzeri iletişimde sıkıntılara yol açabilir. Bunun haricinde günlük yaşama etki edecek herhangi bir etkisi mevcut değil. Tabi bir de dünyadaki en olağanüstü görsel şölenler arasında yer alan Kuzey Işıkları'nda müthiş bir artışa yol açar. Güneşten gelen radyasyon yüklü parçacıkların dünyanın manyetik kalkanı tarafından kutup bölgelerine sürüklenmesiyle özellikle kuzey bölgelerinde müthiş manzaralar ortaya çıkarır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder