5 Ağustos 2013 Pazartesi

Ankara Üniversitesi'nde Perseid Göktaşı Yağmuru Gözlemi


Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'nde 11 Ağustos 2013 Pazar akşamı Perseid Meteor Yağmuru gözlemi yapılacak. Konuya ilişkin rasathanenin web sitesinde yer alan duyuru aşağıda:


Perseid göktaşı yağmurunun en yoğun olduğu bu tarihte gerçekleştireceğimiz halk günü etkinliğine tüm Astronomi meraklılarını sabırsızlıkla bekliyoruz! İdeal koşullar altında Perseid göktaşları saatte ortalama 50 adet olarak gözlenir.Halk dilinde yıldız kayması olarak da bilinen meteorların atmosfere girerek yanması olayı, göktaşı yağmurlarının yoğun olduğu günlerde daha sık görünür. Sizleri bir rasathane ortamında gök cisimlerini tanımaya ve onları teleskop ile gözlemeye davet ediyoruz.

Gözlemin dışında yapılacak olan ilgi çekici sunumlar ve gökyüzü tanıtımı ile Astronomi ile ilgili merak ettiğiniz bir çok konuya cevap bulabileceksiniz.

Tarih: 11 Ağustos 2013 Pazar günü
Başlama Saati: 19:30
Bitiş Saati: 01:00

Gözlenecek Cisimler:
• Ay
• Venüs
• Satürn
• Perseid göktaşları

Tema: Dünyaya Çarpma Olasılığı Bulunan Gökcisimleri

Katılım Ücretleri

Ankara Üniversitesi Personeli ve Yakınları: Ücretsiz
Öğrenci: 2.5 TL
Tam: 5 TL

Rasathanemizde havanın Ankara’nın merkezine göre bir miktar daha soğuk olması nedeniyle gelirken yanınıza kalın kıyafetler bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Etkinlik alanında sıcak/soğuk içecek ve atıştırmalık yiyecekler (kek, bisküvi vb.) bulunmaktadır. Havanın kapalı olması durumunda teleskop ile gözlem yapılamayacağından alternatif bir etkinlik programı uygulanacaktır.

Kaynak: Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder