8 Ekim 2015 Perşembe

Google'ın Ay yarışması 2017'ye uzatıldı


Google Lunar XPrize
Google, dünyanın dört bir yanındaki mühendis gruplarının ve girişimcilerin katıldığı Lunar XPrize yarışmasını 2017'ye kadar uzattı. 16 takımın sona kaldığı yarışmada sürenin uzatılmasının sebebi 'takımların hazırlık aşamalarının aksaması' olarak belirtildi.

Google'ın da destek verdiği öne çıkan takımlardan biri olan İsrail merkezli SpaceIL, uzay aracını ABD'li Spaceflight Industries işbirliğiyle Ay'a göndermeyi amaçlıyor. SpaceIL'in hedefi, uzay aracını SpaceX'in Falcon 9 roketiyle ateşlemek.

Finale yaklaşan diğer takımlardan Moon Express, henüz yeni bir uzay-havacılık firması olan Rocket Labs ile işbirliği yapmaya hazırlanırken, AStrobotic takımının SpaceX ile anlaşması bulunuyor. Takımlar ön hazırlıklarını ilerletmelerine rağmen şu ana kadar hiçbiri XPrize konseyine sözleşmelerini sunmuş değil.

XPrize adına açıklama yapan Eric Desatnik, "Firmalar arasında yapılan sözleşme hakiki ve her iki tarafın ateşlemeye kararlı olduğunu ortaya koymalı" ifadesini kullandı. Desatnik, takımların hazırlık aşamasındaki aksamalar nedeniyle 2012 olan bitiş tarihinin en son olarak 2017'ye çekildiğini belirtti. 

Lunar XPrize, Ay'ın yüzeyine inerek en az 500 metre ilerleyen ve Dünya'ya fotoğraf göndermeyi başaran takım veya takımlara 20 milyon dolar ödül vaat ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder