2 Mart 2016 Çarşamba

Uzayda 1 yıl görevi astronotları dünyaya döndü.. (02 Mart 2016)


Rus kozmonotlar Mikhail Kornienko ve Sergey Volkov ile ABD’li astronot Scott Kelly’yi taşıyan Soyuz kapsülü, Dünya’ya döndü. Yaklaşık bir yıl boyunca uzayda kalan Kornienko ile Kelly’nin Mars yolculukları için önemli bilgiler sunması bekleniyor.

Mars yolculuğu deneyi için geçen sene Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen Scott Kelly ve Mikhail Kornienko, Türkiye saatiyle 06.30’da Soyuz kapsülü ile Kazakistan’a indi. İki uzay insanı ile birlikte kozmonot Sergey Volkov da Dünya’ya döndü.


Kelly, kapsülden çıktıktan sonra “Buradaki hava çok güzel. Sizin niye bu kadar sıkı giyindiğiniz hakkında hiçbir fikrim yok” dedi.Beş ay önce Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden Sergey Volkov’u emekli kozmonot olan babası Aleksandr Volkov karşıladı.

340 gün önce Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen Kelly ve Kornienko, Mart 2016'da sona erecek görevde uzun uzay görevlerinin insan vücudu üzerindeki etkilerini kendi üzerinde gözlemledi. İkilinin deney ve gözlemlerinin, 3 yıla kadar uzayabileceği düşünülen Mars yolculukları için önemli bilgiler sunması bekleniyor.

52 yaşındaki Kelly’nin uzayda geçirdiği değişimler, Dünya’daki ikiz kardeşi Mark ile karşılaştırılacak. Yerçekiminin olmadığı ortamlarda kas kütlesi ve kemik yoğunluğu azalıyor. Ayrıca görme yeteneğinin de azaldığına inanılıyor.

Bu görevle birlikte Kelly, tek seferde en uzun süre uzayda kalan ABD’li astronot olurken, Kornienko da en uzun uzay görevine giden beşinci Rus kozmonot oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder