19 Ekim 2012 Cuma

Uranüs'ün sırları çözülmeye çalışılıyor.


Keck II teleskopu tarafından elde edilen görüntüde,
beyaz kısımlar atmosferin üst kısımlarındaki bulut kümelerini,
mavi-yeşil kısımlar ise ince bulut kümelerini temsil ediyor.
Kırmızımsı bölgeler, daha alçak bulutları temsil ediyor.
Soldaki karede, ekvatorun güneyinde (gezegenin soluna doğru)
görülen bulanık yapının sebebi kesin olarak bilinmiyor.

Gök bilimciler, gaz devi Uranus’ün bugüne kadar çekilmiş en detaylı fotoğrafını elde etti. Fotoğraflarda gezegenin karmaşık hava modelleri tespit edildi. Dahası, bilim insanlarının ne olduğuna kesin olarak karar veremedikleri bazı özellikler fark edildi.

Güneş Sistemi’ndeki yedinci gezegen olan buzul gaz devi, ağırlıklı olarak donmuş metan, su, amonyak ve hidro karbonlardan oluşuyor.

Uranüs, ilk olarak Voyager-2 uzay aracı tarafından 1986 yılında net bir şekilde görüntülenmiş ancak pürüzsüz, mavi-yeşil bir küre görünümü, gaz devinin gerçek yüzünü göstermekten çok uzak kalıyor. Kendisinden daha büyük olan Satürn ve Jüpiter gibi, Uranüs’ün atmosferinde de karma karışık bulut grupları yer alıyor.
Voyager 2'nin 1986 yılında çektiği Uranüs fotoğrafı.
Güneş’ten 3 milyar kilometre mesafede bulunan Uranüs’e düşen ışınların yoğunluğu, Dünya’ya oranla 400 kat daha az. Çok uzakta bulunması nedeniyle bugüne kadar Voyager-2’nin çektiği görüntünün çok ötesine geçemeyen görüntüler elde edebilen gök bilimciler, ABD’nin Hawaii eyaletindeki Mauna Kea dağının tepesindeki Keck Gözlemevi tarafından görüntülendi. 4.145 metre yüksekliğindeki dağın zirvesinde yer alan gözlemevinin kızılötesi kameralarından elde edilen fotoğraflar bir araya getirilince, ortaya Uranüs’ün atmosferine ait en detaylı fotoğraflar çıktı.

DEV FIRTINALAR, KARMAŞIK BULUTLAR

Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümü’nün, dün Nevada eyaletindeki Reno kentinde düzenlediği toplantıda sunulan araştırmada, Uranus’un oldukça hareketli bir atmosfere sahip olduğu belirtildi. Gök bilimciler, gaz devinin atmosferini kaplayan karmaşık bulut dağılımı ve dev fırtınalar tespit etti. Dahası, ekvator çizgisinin hemen güneyinde, daha önceden hiç görülmemiş bir hava modeli tespit edildi. Örgülü bir uzantıya benzeyen yapının rüzgar kırılması veya bilinmeyen bir başka atmosferik düzensizlikten kaynaklanabileceği düşünülüyor.

Elde edilen sonuçlar, Uranüs’ün atmosferinin alt katmanlarındaki bulutların ağırlıklı olarak hidrojen, helyum ve metandan oluştuğunu gösterdi. Bu elementlerin gezegenin atmosferindeki sirkülasyon hızı ise saatte yaklaşık 900 km civarında.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder