17 Mayıs 2013 Cuma

Opportunity uzay aracından yeni rekor


Opportunity'nin Mars fotoğrafı - 15 Mayıs 2013
Mars’ta dokuz yıldır keşif ve deney görevi sürdüren altı tekerli Opportunity, dün 80 metre daha ilerleyerek, Kızıl Gezegen’de kat ettiği toplam mesafeyi 35 kilometre 760 metreye çıkardı.

Opportunity böylece, Apollo 17 astronotları Eugene Cernan ve Harrison Smith’in Aralık 1972’den bu yana elinde tuttuğu rekoru tarihe gömdü. İki astronot, Ay’ın yüzeyinde 35 kilometre 744 metre yol kat etmişti. 


ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde görevli olan ve Opportunity ekibinde yer alan Jim Rice, “Bir yer keşif aracının bu rekorunu kırmasını bekliyorduk ve meşaleyi Opportunity’nın taşımasından mutluluk duyuyorum” dedi. Opportunity, her ne kadar NASA’nın 40 yıllık rekorunu kırmış olsa da, ‘Dünya dışında en çok yol kat eden uzay aracı’ unvanını uluslararası alanda alabilmesi için birkaç yüz metreyi daha geride bırakması gerekiyor. 

Uluslararası alandaki rekor, 1973 yılında Ay’a inen Sovyet Rusya’ya ait Lunokhod 2 uzay aracına ait. Lunokhod 2, Ay yüzeyinde kat ettiği 37 kilometrelik mesafeyle, halen Dünya dışında en çok yol alan insan yapımı uzay aracı olma unvanına sahip.

Lunokhod 2 uzay aracı animasyonu
İNCELEMEYE DEVAM

Mars ekvatorunun iki derece güneyinde yer alan Meridiani Planum düzlüğünde yer alan Oppotunity, Lunokhod 2’nin rekorunu kırmaya çok yakın. İkizi olan Spirit 2010 yılında Dünya’ya sinyal göndermeyi kesen Opportunity, Endeavour kraterinin kenarında yer alan düzlükte, “Cape York” adı verilen alanı inceliyor.

Discovery News’in haberine göre, bulunduğu noktadan 2.2 kilometre uzaklıktaki “Solander Point” adı verilen yeni keşif alanına ilerlemekte olan Opportunity, yolda bir aksilikle karşılaşmazsa, kırılması güç bir rekora daha imza atacak. NASA, Opportunity’nin birkaç hafta içinde Lunokhod 2’yi geride bırakmasını bekliyor. Opportunity’nin ikizi Spirit ise 7.7 kilometre mesafe kat ettikten sonra Gusev Krateri’nde devre dışı kalmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder