Uzay Araçları


Bu sayfada uzayda görev yapan uzay araçlarının tarihçelerini, görevleri devam edenlerin nerede olduğunu ve diğer bilgileri bulabileceksiniz.


Curiosity (Mars Science Laboratory)
Mars'ta incelemeler yapmak üzere yola çıkan Curiosity 06 Ağustos 2012 itibariyle Mars yüzeyine başarılı bir iniş yaptı. Detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Çang'ı-2
Çin'in ayı görüntüleme ve diğer görevlerle uzaya gönderdiği uzay aracı. Ayın ayrıntılı fotoğraflarını çeken Çang'ı-2 yeni görev yeri olan dünyanın 1.500.000 kilometre uzaklığına doğru yol alıyor.

Dawn
Vesta isimli asteroidi ve Ceres cüce gezegenini araştırmak için gönderilen Kasım 2011 itibariyle yörüngesine girdiği Vesta'dan Eylül 2012 itibariyle ayrıldı ve Ceres'e yöneldi.

Dragon Uzay Aracı (Kapsülü)
Özel sektöre ait olan uzay aracı 2012 yılında ise ticari uçuşlara başlayarak Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo taşımacılığına başladı.

ExoMars Programı Araçları
2016 ve 2018 yılında Avrupa Uzay Ajansı tarafından Mars'a gönderilecek, gezegenin üzerinde çeşitli ölçümler ve delme-kazma işlemleri yapacak uzay araçları.

Hayabusa 2
Japonların planlanan ikinci Hayabusa görevi. 2018 yılında 1993 JU3 asteroidine varması ve 2020 yılında dünyaya geri dönmesi planlanmaktadır.

Hubble Uzay Teleskobu
Dünya yörüngesindedir. 1990 yılında Discovery uzay mekiği tarafından yörüngesine yerleştirilen teleskop NASA ve ESA'nın ortak çalışmasıdır. Bugüne kadar çok sayıda galaksinin eşsiz fotoğraflarını çekerek dünyaya göndermiştir. Görevine halen devam etmektedir.

IBEX
Güneş rüzgarının yıldızlar arası soğuk gazlarla çakıştığı sınırda bilimsel çalışmalar yapmak amacıyla NASA tarafından 2008 yılında fırlatılmıştır. Dünyanın yaklaşık 321 bin kilometre uzağında çalışmalarını sürdüren IBEX (Interstellar Boundary Explorer), Güneş Sistemi'ne giren nötr parçacıkları belirliyor ve dağılım haritasını çıkarıyor.

IRIS
Güneş'in alçak atmosferini gözlemlemek için Haziran 2013'de dünya yörüngesine gönderilen uzay teleskobu. Detaylı bilgiler için tıklayın.

Juice
Jüpiter ve uydularını araştırmak üzere ESA tarafından uzaya gönderilen Juice (Jupiter Icy Moons Explorer) tahminlere göre 2022 yılında Jüpiter'e ulaşacak ve en az 3 yıl süreyle araştırma yapacak.

Juno
Jüpiter'i araştırmak üzere NASA tarafından Ağustos 2011'de uzaya gönderilen Juno'nun 2016 yılında Jüpiter'e varması beklenmektedir. Jüpiter'in ne kadar su tuttuğunu, manyetik alanının neden bu kadar kuvvetli olduğunu, yoğunluğunu ve sert bir çekirdeği olup olmadığını araştıracak olan Juno görevini yaklaşık 1 yıl boyunca devam ettirecek.

Kepler Uzay Teleskobu
Gezegen Avcısı olarak da bilinen teleskop, NASA tarafından diğer yıldızların yörüngesinde dolanan dünya benzeri gezegenleri araştırmak için 2009 yılında uzaya gönderilmiştir. 2016 yılına kadar uzatılan görevine halen devam eden gezegen avcısı yaptığı hassas ölçümlemelerle yer benzeri olabilecek gezegenleri bulmaya başlamıştır.

Mars Express
ESA tarafından Haziran 2003'de Mars yörüngesine gönderilen ve halen görev yapan uzay aracı.

Mars Keşif Uzay Aracı (MRO)
NASA tarafından Mars yörüngesine gönderilen ve Mart 2006'da yörüngeye giren uzay aracı. MRO Mars'ın iklim özelliklerini, sert rüzgarlarını ve meteor çarpmalarının neden olduğu etkileri inceliyor. MRO ayrıca Mars yüzeyinde devre dışı kalan Phoenix ve Spirit uzay araçlarının fotoğraflarını çekti.

MAVEN
Mars atmosferini araştırmak üzere NASA tarafından Kasım 2013'de fırlatılan uzay aracı. Detaylı bilgiler için tıklayın.

New Horizons (Yeni Ufuklar)
NASA tarafından Plüton ve uydularını keşfetmek üzere gönderilmiş uzay aracı. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Parker Solar Probe
NASA tarafından 2018'de Güneş araştırmaları için uzaya fırlatılan uzay aracı. Detaylı bilgiler için tıklayın.

Pathfinder
NASA tarafından 04 Aralık 1996 tarihinde Mars'a gönderilen ve Sojourner adlı yüzey robotunu taşıyan uzay aracı. Mars'a başarıyla iniş yapmış ve çeşitli veriler toplayarak deneyler yapmıştır.

SHIZUKU
JAXA tarafından 18 Mayıs 2012 tarihinde uzaya gönderilen Küresel Gözlem Aracı.

SOFIA
NASA ve DLR (Alman Uzay ve Havacılık Merkezi)'nin ortak projesi olan SOFIA (Kızılötesi Gökbilim İçin Stratosferik Gözlemevi) bir Boeing uçağına yerleştirilmiş büyük bir teleskoptur. İlk kez 26 Mayıs 2010'da havalanan SOFIA, uçakla yaklaşık 12 km.havalanarak stratosferden kızılötesi gözlem yapıyor.

Solar Dynamics Observatory (SDO)
NASA tarafından 11 Şubat 2010'da fırlatılan uzay aracı güneşi inceleyerek yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde edilmesine, güneş patlamalarının ve güneş fırtınalarının gözlemlemesine olanak sağlıyor. 5 yıllık görev süresi olan SDO sayesinde güneş hakkında çok detaylı bilgiler elde ediliyor.

Sojornuer Yüzey Aracı
(bkz.Pathfinder)

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)
Dünya yörüngesindedir. Birçok ülkenin uzay ajansları tarafından desteklenmekte olan istasyonun inşaatına 1998 yılında başlanmış ve halen devam etmektedir. Yıllar itibariyle yeni modüller eklenmekte ve güncellenmektedir. 51 mt.lik boyu, 370 tonluk ağırlığı bulunmaktadır. Dünyadan ortalama 350 km.yukarıdadır. Saatte yaklaşık 28 bin km.lik hızıyla dünyanın etrafında bir günde 15.7 tur atmaktadır.

Venüs Express
Avrupa Uzay Ajansı (ESA)'nın 2006 yılında gönderdiği uzay aracı halen Venüs'ün yörüngesinde bulunmakta ve çeşitli ölçümler yapmaktadır.

Vega Roketi
Avrupa Uzay Ajansı (ESA)'nın roketi. İlk fırlatılışı 13 Şubat 2012. Avrupa'nın uydularının "güvenli, rekabet edebilir ve etkin" şekilde uzaya fırlatılabilmesi amacıyla dokuz yılda geliştirilen Vega, 300 ile 2500 kilo arasında ağırlık taşıyabiliyor. 138 ton ağırlığındaki Vega, 30 metre yüksekliği ve maksimum üç metrelik çapıyla en küçük taşıyıcı roket.

Voyager 1
05 Eylül 1977 tarihinde başladığı yolculuğunu şu an itibariyle Güneş Sistemi'nin sınırında devam ettiriyor. Detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Voyager 2
20 Ağustos 1977 tarihinde başladığı yolculuğunu Güneş Sistemi'nin sınırında devam ettiriyor. Detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Yutu (veya Yütu)
Çin tarafından Ay'a gönderilen insansız uzay aracı. Detaylı bilgiler için tıklayın.


Görevini Tamamlamış Araçlar


Cassini
Satürn ve uydularını izlemek üzere 1997 yılında gönderilen, 3 milyar 400 milyon dolarlık maliyetiyle tarihin en pahalı uzay aracı olan Cassini - Huygens, NASA ve ESA ortak yapımı. Eylül 2017'ye kadar kadar görevini başarıyla sürdüren Cassini, Satürn atmosferine dalış yaparak ömrünü tamamladı.

GRAIL İkiz Uyduları (Ebb and Flow)
NASA tarafından Eylül 2011 başında fırlatılan ve 2012 başında ay yörüngesine oturan Ebb and Flow (Med Cezir) ikiz uyduları ayın iki yüzü arasındaki kütle çekim farkını hesapladılar ve ayın termal haritasını çıkardılar Uydular; görevlerinin ve yakıtlarının bitişi ile birlikte ayın karanlık yüzünde Sally Ride ismi verilen bir bölgeye  çarptırıldı.

Hayabusa
Japonların uzay aracı Hayabusa 2003 yılında gönderilmiş, 2005 yılında yaklaştığı ve 2007 yılında ayrıldığı Itokava asteroidinden numuneler alarak 2010 yılında dünyaya getirmiştir.

Huygens Sondası
Satürn ve uydularını izlemek üzere 1997 yılında gönderilen, 3 milyar 400 milyon dolarlık maliyetiyle tarihin en pahalı uzay aracı olan Cassini ile birlikte gönderilen Huygens Sondası Ocak 2005'te Titan uydusunun Xanadu bölgesine indi.Sonda Güneş Sistemi'nin en uzak noktasına iniş yapan uzay aracı unvanına sahip.

LADEE
NASA tarafından ayın atmosferini araştırmak üzere Eylül 2013'de uzaya gönderilen ve Nisan 2014'te ay yüzeyine çarptırılarak görevi sona eren araç hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Mariner 2
NASA tarafından Venüs'e gönderilen ve başka bir gezegenin yörüngesine girebilen ilk uzay aracı. Detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Mariner 10
NASA tarafından önce Venüs, sonra da Merkür'e gönderilen uzay aracı. Detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Mars Global Surveyor
NASA tarafından Mars'a 1996'ta Mars'a gönderilen ve 2006'ya kadar görev yapan robot.

Messenger

NASA tarafından Merkür'ü araştırmak üzere uzaya gönderilen uzay aracı. Messenger 18 Mart 2011 tarihinde başladığı Merkür görevini 30 Nisan 2015 itibariyle bitirmiş ve Merkür yüzeyine çarparak yok olmuştur.

Mir Uzay İstasyonu
Sovyetler Birliği tarafından 1986 yılında uzaya gönderilmiş ve uzun bir hizmet döneminden sonra 2001 yılında görevi sona ererek atmosfere girmesi ve yanması sağlanmıştır.

Opportunity
NASA tarafından Mars'a bilimsel araştırmalar için gönderilmiş robot. 2004 yılında Mars'a inen Opportunity Ağustos 2011'de Endeavour kraterine ulaştı. 2019 yılında kendisi irtibat kesilerek görevi sona erdi.

Phobos Grunt
09 Kasım 2011'de Mars'ın uydusu Phobos'u araştırmak için Rusya'nın gönderdiği Phobos Grunt, motorları çalışmadığı için dünya yörüngesinden ayrılamadı ve 15 Ocak 2012'de Pasifik Okyanusu'na düştü.

Phoneix
NASA tarafından 04 Ağustos 2007 tarihinde fırlatılan ve 26 Mayıs 2008 tarihinde Mars'a varan uzay aracı. Mars'ın kuzey kutup dairesindeki buzul bölge Vastitas Borealis inceleyen ve Kasım 2008'de devre dışı kalan Phoenix'in enkaz fotoğrafları 2012 Ocak ayında MRO uzay aracı tarafından çekildi.

Spirit
NASA tarafından Mars'a bilimsel araştırmalar için gönderilmiş robot. 2009 yılında kuma saplanan ama buna rağmen sinyal göndermeye devam eden Spirit 2010 yılı Mayıs ayında güneş-lityum-iyon bataryası biterek kendisiyle irtibat kesildi.

Viking 1
NASA tarafından Mars'a 1975 yılında gönderilen, 1976 yılında Mars'a iniş yapan ve 6 yıl boyunca Mars yüzeyinde kalarak Mars'tan fotoğraflar gönderen uzay aracı.

Viking 2
NASA tarafından Mars'a 1975 yılında gönderilen, 1976 yılında Mars'a iniş yapan ve 3 yıl boyunca Mars yüzeyinde kalarak Mars'tan fotoğraflar gönderen uzay aracı.

Vostok
Rusçada Doğu anlamına gelen Vostok, SSCB tarafından yapılan ilk insanlı uçuş programı olan ve aynı adla anılan Vostok'ta kullanılan uzay aracıdır. İlk uçuşunu 15 Mayıs 1960'da gerçekleştirmiştir.

26 yorum:

 1. Müthiş bir sayfa elinize sağlık her şey çok güzel olmuş fakat bir önerim var bilgilerdeki yılları güncellerseniz süper olur

  YanıtlaSil
 2. çok iyi bir site bilgilerimi bu sitede tazeliyorum

  YanıtlaSil
 3. Niye kötü vallah herşeyi burdan aldım

  YanıtlaSil
 4. Çok ama çok güzel bir site

  YanıtlaSil
 5. Çok ama çok güzel bir site

  YanıtlaSil
 6. Niye kötü vallah herşeyi burdan aldım

  YanıtlaSil
 7. Çin ülkesinin uzaya gönderdiği araçların isimleri yokmu

  YanıtlaSil
 8. Soruma cevap verirmisiniz lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. onalr malmıda sana cevap versin :D

   Sil
 9. Çok güzel özellikle voyager 1 efsane

  YanıtlaSil
 10. If you have experience 카지노사이트
  with image optimization plugins,

  YanıtlaSil