10 Mart 2014 Pazartesi

Astronomiye yön veren bilim adamları


Stephen Hawking (1942-      ): Evrenin büyük patlamayla başlayıp kara deliklerle sonlandığını gösteren, genel görelilik kuramı ile kuantum mekaniğinin birleşmesi gerektiğini dile getiren, yazdığı 'Zamanın Kısa Tarihi', 'Ceviz Kabuğundaki Evren' gibi kitaplarla milyonlarca okuyucuya ulaşan İngiliz bilim adamı. Detaylı biyografisi için buraya tıklayın.

Stephen Hawking
Carl Sagan (1934-1996): Astrobiyolojinin öncüsü olarak kabul edilen Sagan, bilimin popülerleşmesi ve halk nezdinde anlaşılması için yaptığı çalışmalarla bilinir. Cosmos adlı kitabı ve televizyon serisi ve Mesaj adlı romanı uzayda yaşam olabileceğini ve kainatta insanın yerinin daha iyi anlaşılmasına hizmet etmiştir. Detaylı biyografisi için buraya tıklayın.

Carl Sagan
James Van Allen (1914-2006): Dünya çevresindeki kendi adıyla anılan Van Allen radyasyon kuşaklarını keşfeden ABD'li bilim adamı.

James Van Allen
Jan Hendrik Oort (1900-1992): Samanyolu Galaksisi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Hollandalı astronom galaksinin dönme hareketini açıklamış, sarmal yapıda olduğunu keşfetmiş ve kütlesini tanımlamaya çalışmıştır. Ayrıca kendi adıyla anılan güneş sistemi etrafında dönen kuyruklu yıldızlar kümesi olan Oort Bulutu hakkında da önemli çalışmalar yapmıştır.

Georges Lemaitre (1894-1966): Büyük patlama teorisini ilk ortaya atan rahip ve bilim adamı. Evrenin bir zamanlar bir atomun içinde sıkışmış olduğunu, parçalanan atomun evreni oluşturduğunu ileri sürdüğü görüşü önceleri kabul görmese de daha sonra bir çok delille birlikte kabullenildi.

Edwin Hubble (1889-1953): Evrenin sürekli genişlediğini ispatlayan, yıldızların uzaklaştıklarını bize ulaşan renklerindeki farklılaşmalar sayesinde ortaya koyan, Samanyolu'ndan farklı galaksiler de olduğunu ispatlayan bilim adamı. Detaylı biyografisi için buraya tıklayın.

Edwin Hubble


Albert Einstein (1879-1955): Işık hızı, özel ve genel görelilik kuramları, kütle-enerji eşdeğerliği ve benzeri birçok çalışmayla Newton mekaniğinin hakimiyetini yıkmış ve uzay konusunda devrim niteliğinde çalışmalar yapmıştır.

Max Planck (1858-1947): Kuantum kuramını geliştiren, termodinamik yasaları üzerinde önemli çalışmaları bulunan, Planck sabiti ve Planck ışınım yasasını ortaya koyan bilim adamıdır.

John Herschel (1792-1871): Satürn ve Uranüs'ün uydularının adlandırılması, Jülyen gün kullanımı ve benzeri birçok çalışmaya imza atmış İngiliz gökbilimci.

William Herschel (1738-1822): Uranüs'ü ve iki büyük uydusunu, Satürn'ün uyduları Enceladus ve Mimas'ı, kızılötesi radyasyonu keşfeden İngiliz gökbilimci.

Edmond Halley (1656-1742): Kendi adıyla anılan Halley kuyruklu yıldızının kaşifi.

Isaac Newton (1642-1727): Evrensel kütle çekimini ve hareket kanunlarını ortaya koyan Newton, tarihteki en etkili bilim adamlarından biridir.
Sir Isaac Newton
Christiaan Huygens (1629-1695): Satürn'ün uydusu Titan'ı, Orion takımyıldızını keşfeden Huygens, ayrıca daha dakik saatler ve daha güçlü teleskoplar yapılmasına katkıda bulunmuştur.

Johannes Kepler (1571-1630): Gezegenlerin hareketlerini açıklayan Kepler kendi adıyla anılan 3 temel yasa ortaya koymuştur.

Galileo Galilei (1564-1642): Modern astronominin kurucusu olarak kabul edilen Galilei, teleskopla ilk defa gözlem yapan kişi oldu. Ayın kraterlerini, Jüpiterin uydularını, Satürn'ün halkalarını ilk kez gören kişi oldu. Detaylı biyografisi için tıklayın.

Galileo Galilei
Giordano Bruno (1548-1600): İtalyan filozof, rahip ve gökbilimci olan Bruno, o zamana kadar kabul edilegelen Aristo'nun kapalı evren görüşünü terk edip dünyadan başka birçok gezegenin varlığını kabul eden, Kopernik'in görüşlerini benimseyerek zamanın din alimleri tarafından ciddi baskılar görmüş, görüşlerinde ısrar etmesi üzerine yakılarak idam edilmiştir. Detaylı bilgiler için tıklayın.

Giordano Bruno heykeli
Tycho Brahe (1546-1601): Ciddi astronomik gözlemler yapan ve bu gözlemleri kullanan Kepler'in yasalarını oluşturmasında katkıları olan bilim adamı.

Nicolaus Copernicus (1473-1543): Dünyanın ve diğer gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü ilk kez dile getiren astronomdur. Kopernik'le birlikte dünyanın evrenin merkezi olduğu düşüncesi yıkıldı.

Ali Kuşçu ( 1403-1474): Osmanlı astronomi çalışmalarında önemli bir yer tutan Ali Kuşçu, Fethiye isimli kitabında zamanının astronomi bilgilerini toparlamıştır.

Ömer Hayyam (1048-1131): Dünyanın ilk rasathanesini kuran, Celali Takvimi'nin hazırlayan İranlı bilim adamıdır.

Eratosthenes (Yaklaşık M.Ö. 200 yılları): Dünyanın çevresini yaklaşık olarak doğru hesaplayan Mısır'da yaşayan bilim adamıdır.

Notlar: 1- Bilim adamları doğum tarihlerine göre sıralanmışlardır. Sıralama günümüzden geriye şeklindedir.
2- Yazıda verilen bilgiler internette çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Doğruluğunu başka kaynaklardan kontrol etmeden bilgileri kullanmanız sakıncalı olabilir.
3- Bilim adamlarıyla ilgili detaylı biyografik bilgiler yakında sitemizde olacaktır.
4- Bilim adamlarının en çok bilinen çalışmaları üzerinde durulmuştur. Tüm çalışmaları ayrıntılı biyografilerinde yer alacaktır.
5- Yazımızı kaynak göstermeden alıntı yapmamanızı önemle rica ediyoruz.
6- Liste henüz tamamlanmamıştır. Zamanla listenin daha zengin, daha güncel ve eksiksiz olmasını umut ediyoruz. Önerilerinizi lütfen yorum bölümünden iletiniz.

43 yorum:

 1. güzel bilgiler

  YanıtlaSil
 2. çok işime yaradı güzel bilgiler :)

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. bence çok güzel

   Sil
  2. bencede yararlı :DD

   Sil
  3. bencede hiç güzel oLmAmIş

   Sil
  4. madem o kadar iyi biliyosunuz siz bi sayfa düzenleyip linkini atında bakalım

   Sil
  5. Aynen siz yapında linkini atın.

   Sil
  6. Gavur yapar biz test eder beğenmeyiz.
   -Jahrein

   Sil
 4. harika olmuş kardeşim tşk

  YanıtlaSil
 5. harika olmuş elinize sağlık

  YanıtlaSil
 6. Bence çok güzel olmuş performans ödevimde yardımcı oldu

  YanıtlaSil
 7. Son bilim adamini her şeyi yaklasik olarak hesaplanmış

  YanıtlaSil
 8. eyvallah kardeşim ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 9. diger bilim adamlarına da detaylı bilgi vereydin iyi olurdu am eyw işime yaradı

  YanıtlaSil
 10. haayırr hçç olmamıs ck krsk yhaa:(

  YanıtlaSil
 11. İsime yaradi cok guzel olmus :DD

  YanıtlaSil
 12. Turk bilim adamlarini niyeyazmadiniz?

  YanıtlaSil
 13. İsime yaradi cok guzel olmuş

  YanıtlaSil
 14. çok iyi sayılamaz ama işmi gördü eyvallah

  YanıtlaSil
 15. super olmus saolun varolun:d

  YanıtlaSil
 16. eyvallah saolun

  YanıtlaSil
 17. Begenmeyenler görüslerini paylassinlar,
  Önce emege saygi,
  çok degerli bilgiler, tabiki anlayana.

  YanıtlaSil
 18. ÖDEV İÇİN BURDAYIZ. ZALIM DÜNYA HEPİMİZİ BİR ARAYA TOPLADI. ALANYA FEN BİLİMLERİ'NE SELAM.

  YanıtlaSil
 19. Ooo Alanya fen bilimlerinden as

  YanıtlaSil
 20. Herkes odev icin burda.....SİTEYİ BEGENMEYENLER LUTFEN BASKA SİTELERE....YUNUS EMRE ANADOLUDAN SA

  YanıtlaSil
 21. valla bu gün son yarın proje sunacam çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk işime yaradı vallaha en azından işime yaradı ve beyenmeyenlerde adım gibi eminim yazmak için buraya yorum yazıyolar bence süper...

  YanıtlaSil
 22. cengiz topel ortaokulundan selamlar....(malatya)

  YanıtlaSil
 23. 8 ay önce düsen metor tası bulduk ne yamamız lazım slm tl05455596171

  YanıtlaSil
 24. Benim de işime yaradı

  YanıtlaSil
 25. yine de daha çok örnek verseler iyiydi

  YanıtlaSil
 26. Düzeltirseniz sevinirim. Bilim adamı değil, bilim insanı

  YanıtlaSil
 27. Teşekkurler çok işime yaradı

  YanıtlaSil
 28. Teşekkürler sosyal projem için kullandım fakat bu yazıyı güncellerseniz sevirim.Örneğin Stephen Hawking öldü ve buraya Elon Musk'ı ekleyebilirsiniz.

  YanıtlaSil