17 Nisan 2013 Çarşamba

Uzayda hayat var mı?


Uzun yıllar boyunca insanlığın merak ettiği en önemli sorulardan birisi de uzayda bizden başka hayat formlarının olup olmadığıdır. Bu konuya net bir cevap vermek oldukça zor. Şu ana kadar dünya dışında tespit edilmiş başka bir hayat bulunamadı. Ama bakabildiğimiz ve görebildiğimiz alan uzayın trilyonda biri bile değil. Sadece Samanyolu Galaksisi'nde 200 ila 400 milyar arasında yıldız bulunduğunu ve Samanyolu gibi milyarlarca galaksi bulunduğunu düşündüğümüzde oldukça küçük bir alanı görebildiğimiz anlaşılabilecektir.

Son yıllarda yapılan keşiflerle artık uzak galaksilerin içeriklerini anlaşılmaya başlandı, güneş sistemi dışında gezegen keşifleri de hız kazandı. Uzayın birçok köşesinde hayatın yeşermesi için gerekli koşulların varlığı saptandı. Yapılan tahminlere göre sadece Samanyolu'nda Dünya benzeri milyarlarca gezegen mevcut. Bunlar içinde gerekli koşulların oluşması halinde hayatın ortaya çıkması olağan sonuç. Belki asıl sorulacak soru, hayatın insan benzeri zeki ve etrafını algılayabilen medeni uygarlıklar şeklinde evrimleşip evrimleşmeyeceği. Eğer bu soruya evet cevabı verirsek bizden daha gelişmiş uygarlıkların da olabileceğini düşünebiliriz.

Bu düşünce bizi eğer bizden daha gelişmiş uygarlıklar varsa neden biz onları göremiyoruz ya da onlar bizi göremiyor veya gelip dünyamızı kolonileştirmeye çalışmıyorlar gibi sorulara götürür. Bu sorulara verilecek neredeyse sonsuz sayıda cevap var:

- Dünyamız gelişmiş uygarlıklardan çok uzakta olabilir.
- Bizi tespit edecek kadar gelişememiş olabilirler.
- Bizimle iletişime geçmek için herhangi bir sebepleri olmayabilir.
- Bizim algılayabileceğimiz seviyenin üstünde farklı boyutlarda yaşıyor olabilirler.

Bu cevapları artırmak mümkün.

Baştaki soruya dönersek, Uzayda hayat var mı? Çok büyük ihtimalle var ama henüz tespit edilemediği için kesinlikle var diyemeyiz olarak cevaplayabiliriz.

Bu konuda son sözü Carl Sagan'a bırakalım: "Kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir."

3 yorum:

  1. milyon tane galaksi milyon tane gezegen mutlaka vardır

    YanıtlaSil
  2. evrim neyaa dilinizden düşüremediniz şunu,niye kabullenemiyorsunuz bunca kusursuzlugu kusursuz bir yaradanın var ettiğini kabullenmek niye bukadar zor,din bilimi yalanlamıyorda bilim neden yüzyıllardır dini yalanlamakla meşgul,ortaçağ kafası yüzyıllar geçsede değişmiyor evrim teorisi denen zırvayı ortaya atan soysuz bile ölüm döşeginde evrimin boşbir safsata oldugunu dile getirirken yazılan her makalede hala ısrarla evrim üzerine baskı kurmanız akıl işi değil

    YanıtlaSil
  3. aynen şu kadar bilgiye sahip olup hala evrim diyor olmanız şaşırtıcı :). mükemmel bunlar, rastgele oluşması mümkün olmayan şeyler, Allah'ın sanatı bunlar.

    YanıtlaSil