17 Nisan 2013 Çarşamba

Uzayda hayat var mı?


Uzun yıllar boyunca insanlığın merak ettiği en önemli sorulardan birisi de uzayda bizden başka hayat formlarının olup olmadığıdır. Bu konuya net bir cevap vermek oldukça zor. Şu ana kadar dünya dışında tespit edilmiş başka bir hayat bulunamadı. Ama bakabildiğimiz ve görebildiğimiz alan uzayın trilyonda biri bile değil. Sadece Samanyolu Galaksisi'nde 200 ila 400 milyar arasında yıldız bulunduğunu ve Samanyolu gibi milyarlarca galaksi bulunduğunu düşündüğümüzde oldukça küçük bir alanı görebildiğimiz anlaşılabilecektir.

Son yıllarda yapılan keşiflerle artık uzak galaksilerin içeriklerini anlaşılmaya başlandı, güneş sistemi dışında gezegen keşifleri de hız kazandı. Uzayın birçok köşesinde hayatın yeşermesi için gerekli koşulların varlığı saptandı. Yapılan tahminlere göre sadece Samanyolu'nda Dünya benzeri milyarlarca gezegen mevcut. Bunlar içinde gerekli koşulların oluşması halinde hayatın ortaya çıkması olağan sonuç. Belki asıl sorulacak soru, hayatın insan benzeri zeki ve etrafını algılayabilen medeni uygarlıklar şeklinde evrimleşip evrimleşmeyeceği. Eğer bu soruya evet cevabı verirsek bizden daha gelişmiş uygarlıkların da olabileceğini düşünebiliriz.

Bu düşünce bizi eğer bizden daha gelişmiş uygarlıklar varsa neden biz onları göremiyoruz ya da onlar bizi göremiyor veya gelip dünyamızı kolonileştirmeye çalışmıyorlar gibi sorulara götürür. Bu sorulara verilecek neredeyse sonsuz sayıda cevap var:

- Dünyamız gelişmiş uygarlıklardan çok uzakta olabilir.
- Bizi tespit edecek kadar gelişememiş olabilirler.
- Bizimle iletişime geçmek için herhangi bir sebepleri olmayabilir.
- Bizim algılayabileceğimiz seviyenin üstünde farklı boyutlarda yaşıyor olabilirler.

Bu cevapları artırmak mümkün.

Baştaki soruya dönersek, Uzayda hayat var mı? Çok büyük ihtimalle var ama henüz tespit edilemediği için kesinlikle var diyemeyiz olarak cevaplayabiliriz.

Bu konuda son sözü Carl Sagan'a bırakalım: "Kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir."

38 yorum:

 1. milyon tane galaksi milyon tane gezegen mutlaka vardır

  YanıtlaSil
 2. evrim neyaa dilinizden düşüremediniz şunu,niye kabullenemiyorsunuz bunca kusursuzlugu kusursuz bir yaradanın var ettiğini kabullenmek niye bukadar zor,din bilimi yalanlamıyorda bilim neden yüzyıllardır dini yalanlamakla meşgul,ortaçağ kafası yüzyıllar geçsede değişmiyor evrim teorisi denen zırvayı ortaya atan soysuz bile ölüm döşeginde evrimin boşbir safsata oldugunu dile getirirken yazılan her makalede hala ısrarla evrim üzerine baskı kurmanız akıl işi değil

  YanıtlaSil
 3. aynen şu kadar bilgiye sahip olup hala evrim diyor olmanız şaşırtıcı :). mükemmel bunlar, rastgele oluşması mümkün olmayan şeyler, Allah'ın sanatı bunlar.

  YanıtlaSil
 4. Din olmadan da bence Allah a ınanılabılır.Isımleri değiştirebiliriz Tanrı deriz Yuksek Ruh deriz vsvs ne dersek dıyelım bızı yaratan bu kaınatı mukemmel kılan bır yaratıcı var.Neden peki insanlar su dunyayı sadece din uzerınden algılayabılıyo.Bakıyorsunuz ne kadar savas cıkmıssa dın yaymak adına cıkmıs bırakın da ınsanları kendı akılları yettıgınce ınansınlar veya ınanmasınlar hanı her koyun kendı bacagından asılır ınsanların uydurdugu herhangı bır sey de olabılır olmayabılırde yanı dın varsa bence bu dın su an gecersız her kitap bugune gelene kadar nıce kotu nıyetlı ınsnaların malzemelrı oldular hepsı cıkarlarını gozeterek kendı kafalarından kurallar uydurdular.Sımdı hangısı gercek Allahın kelamı hangısı uydurma insanın ıcadı acıkcası ben ınanmıyorum.Din de eger Allah u ekber deyip fuze fırlatmak ınsan oldurmek varsa ben o dınden değilim.Allah diyip kitap diyip insanları kandırmak ise bambaska bir yobazlık.gunumuzde bakınız arap ulkeleri hep savaslarla boğusuyo neden acaba musluman olmaları mı sebep yoksa bir kitaba koru korune baglanıp ınsanlıktan uzak kalmaları mı? bu bence her dınde mevcut yanı sadece muslumanlıkta değil hrıstıyanlıktada aynı .Ben beni yaratan Allaha sonsuz ınanıyorum gerisi teferruat!!!! Insan olma vazıfemı yerıne getıreyım bu bana yeter zaten Allah sana bu aklı bosun avermmeıs kullan dıye vermıs bır ınsan ınancaksada koru korune ınanmamalı farklı gorusler elbet olcak sonucta herkesın bakıs acısı farklıdır ben boyle dusunuyorum dıye yuzde yuz doğruluk payı var demıyorum ama bu boyle yani ....

  YanıtlaSil
 5. Allah'in kitabi Kurani ekerim hicbir zaman değişmemiştir eğer müslüman alemi gerçekten muslumanligin gerektirdiği gibi yasayabilseydi simdi zaten dünyada hicbir problem kalmaz di Allah muslumanliktan onceki gonderdigi dinleri hala kabul edecek olsaydi zaten Kuran'i gondermezdi ve muslumanlikta koru korune baglilik olmaz

  YanıtlaSil
 6. Evrende duzen degil kaos vardir,vede evrim gercektir.dinlerse hayal urunudur. Nokta...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o okuduğuğun evrim kitaplarına inanıyonda kurana kerime neden inanmıyon

   Sil
  2. İnsanlarin yazdigi kitaba inaniyonda seni yaratana niye inanmiyon ve onun sozlerine ( kurani kerim)

   Sil
 7. BIRAKINDA İNSANLAR İNEĞE TAPSIN,BALIĞA TAPSIN,DÜNYA ÖKÜZÜN BOYNUZUNUN ÜSTÜNDE OLDUĞUNU SALLANDIĞI ZAMAN DEPREM OLDUĞUNU SANSIN,FİRAVUNLAR KENDİNİ TANRI İLAN ETSİN,İNSANLAR PUTA,ŞEYTANA TAPSIN NE VAR BUNDA DÜNYAYA HERTÜRLÜ AKIL DIŞI SAPIKLIĞI YAYSINLAR,DEĞİLMİ ÇOK İYİ OLUR.İNSANLAR ÇOK RAHAT HUZURLU OLUR DEĞİLMİ HANGİ AKIL BUNU DİYORSA O,AKIL AKIL DEĞİLDİR.

  YanıtlaSil
 8. din kurandır.dünyanın sırrı kuranın ilmindedir.kuran ilmini bilenler çözenler dünyayı kainatı evreni uzayın sonsuzluklarının gezegnlerin yıldızların güneşin sırrını çözer.dünyada herne varsa herne olup bitiyorsa kuran herşeye vakıf olan kahinatın tek,eşi benzeri olmayan ilim irfan kitabıdır.

  YanıtlaSil
 9. ya bence var ama emin olamıyorum bir siteye daha baktım orada var diyor anladığım kadarıyla burada yok diyor ne yapacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. var olsa napcan yok olsa napcan takma kafaya ...su dolu kabın ıcınde balık yoksa yada o suyu ıcecek bırısı yoksa o suyun ne anlamı olabılırkı ...

   Sil
 10. Güneş sistemimizi, içinde yaşadığımız samanyolu galaksisinin içerisindeki yüz milyarlarca yıldızı ve bu yıldızların hepsinin çekimi etkisine girerek aynı bizimki gibi güneş sistemlerinin varlığını; bu sistemlerin içerisinde dünya benzeri yerlerin oluşumunun mümkünlüğünü düşünmek bile uzayda hayat olduğunu bilmek için yeterlidir ki bu bahsettiğimiz durum sadece kendi galaksimiz üzerinden gidilerek anlatılmıştır. Aynı sistemin milyarlarca örneğinin olduğunu (farklı galaksilerde aynı durumların olduğunu) düşünürsek başka bir gezegende hayatın olmama ihtimali bana göre deli saçmasıdır!
  Dini açıdan bakacak olursak; bir rivayete göre 124 bin diğer bir rivayete göre 224 bin peygamber gönderilmiş. Ancak araştırdığım kadarıyla bunların dünya için gönderildiği üzerinde net bir şey yok (ki dünya kelimesi geçse bile bu sadece bizim dünyamıza itaf edilmiş bir şey olacağını sanmıyorum)... Dünyada insanlık bugünkü formuyla 50.000 yıldır varlığını sürdürüyor. Eğer bütün peygamberlerin bize gönderildiğini düşünürsek; zz olanı (124 bin) göz önüne alsak bile bu duruma göre her yıl dünyaya 2 veya 3 peygamber gönderilmiş! Kaldı ki son peygamber yani bizim peygamberimizden sonra daha peygamber gönderilmeyeceğini bildiğimize göre ortalama 1500 yıldır topraklarımıza gönderilen bir peygamber olamaz. Yani Allah'ın bana bahşettiği akıl ile düşündüğüm zaman farklı gezegenler, sistemler, galaksiler içerisinde hayat olduğuna ulaşıyorum.
  Asıl soru bizim onlara ulaşıp ulaşamayacağımız? Bana göre onlara hem ulaşabilir, hem de ulaşamayız! Yani teknolojimiz yeteri kadar ilerlediği zaman onları görebilir; neler yaptıklarını izleyebilir ve gözlemleyebiliriz. Ancak somut olarak zamanda yolculuk bulunmadığı sürece onlarla birlikte olmamız mümkün değil! Yani iyi ihtimali göz önüne alalım ve bize en yakın olan andromeda galaksisinde hayat olduğunu varsayalım. Andromeda galaksisinin bize olan uzaklığı takriben iki buçuk milyon ışıl yılı kadardır. Yani eğer biz bir gün andromeda galaksisi kadar uzak bir bölgeyi bulunduğumuz yerden direkt olarak izleme şansına sahip olursak yaklaşık olarak iki buçuk milyon ışık yılı önceki görüntülerine sahip olacağız. Çünkü o olay, olgu meydana geldiğinde söz konusu görüntü veya ışık izleyenleri tarafından bulunmak için yola çıktı ve iki buçuk milyon ışık yılı boyunca yolculuğuna devam etti sonunda insanoğluna ulaştı. İnsanoğlu da bu görüntüyü icat ettiği araçlar sayesinde elde etmiş oldu. Bir örnek ile açıklayacak olursak; elinizdeki elmayı yere düşürdüğünüzü farz edelim, bunu yanınızda duran birisi anında görür çünkü ışığın, görüntünün ona ulaşması mesafenin kısalığından dolayı anlıktır! Ancak bu düşürdüğünüz elmaya bakan kişi iki buçuk milyon ışık yılı uzağınızda duruyor ise bu görüntüyü görmesi için biraz beklemesi gerekecektir. İşte bu yüzden bir yerde hayatın olduğunu veya olabileceğiniz keşfedersek onu oradaki hayatı izleyebiliriz; neler yapmışlar, nasıl bir uygarlık kurmuşlar, nasıl bir teknoloji geliştirmişler bunların hepsini öğrenebileceğiz ancak ne yazık ki onlarla hiçbir zaman oturup karşılıklı birer çay içemeyeceğiz!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. onlarla çay içmemiz için ışıktan kat kat hızlı bir şey icat etmemiz lazım ki daha ışık hızıyla gden bi araç yapamadık :)

   Sil
  2. Sen biraz zekisin bize gore herhalde sen icat yaparsan onlarla gorusur bilgiye ulasiriz bilim adami

   Sil
 11. Bence var Allah bir sey bilipte yaratmis onca gezegeni ustelik olsa ne yazar varsa bile dunyaya saldirma olasiliklri %1 korkmaya gerek yok ama herkez merak edinyo yaŞam varmi diye tek biz değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sana katılıyorum ALLAH yarratıgı herşey bi fayda bi işe yararlık vermiş hiç sevmediğimiz sineğin bile bi kanadı mikrop diğeri şifa CENABALLAH bu kadar gezegen galaxi yıldız vb. yaratmış bütün bunların içinde tek bi yaşam dünyada değil ya hani belki insan için yaşamaya uygun gezegen olmayabilir ama şöyle düşünürsek insanlar suyun altındada yaşayamaz ama balıklar yaşıyor :)

   Sil
  2. Bro önce galaksi veya galaxy yazmayı öğren sonra tanrını övmeye başla.

   Sil
  3. Bro önce galaksi veya galaxy yazmayı öğren sonra tanrını övmeye devam et.

   Sil
  4. önce sen anlamayı öğren sonra gel bana yanıt yaz olurmu bro :)

   Sil
 12. Aynen herşeyi yaradan allah

  YanıtlaSil
 13. Size göre herşeyi yaratan allah size göre en iyi bakış açısı din , biri demiş allaha inanmayan akıl akıl değildir yazmış oldu koçum oldu , zaten din herşeye kabir savaşa varlığa yokluğa sömürülmeye , başımıza ne geliyorsa bu dinlerden dolayı geliyor ister inan ister inanma bu senin bakışın herkes dine inanacak diye bi kaide yok ben inanmıyorum , dindara göre uzayda yaşam yok dünya tekdir (tam bi geri kafalılık) araştırana yani sizin tabirinizle dinsize göre uzayda yaşam vardır. Evet uzayda yaşam var asıl buna inanmayan varlıkda akıl yoktur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz bu dunyada alla inancimizi gostermek icin geldik biz insanlar en ustun sekilde yaratildik yani evrenin en akili canlisi insan ise neden allahin dinlerine inanmiyor

   Sil
 14. SCIENCE IS THE NEW GOD!

  YanıtlaSil
 15. Arkadaşlar dünyamız yok oldu olacak dunyamiza sahip cikmaliyiz 2milyar falan yili kalmis bizim deyisimixle yasi 50 ama 60inda gucunu kaybedecek 70inde suyunu kaybedecek ve yok olacaz bunun olmasini istemiyosak etrafimizi yesillendirilim ne olr buralari bizim sahip cikalim cikmaliyizda eskiler bize sapasaglam.birakti biz mafettik

  YanıtlaSil
 16. Olup ta Allah'ın bize bunu bildirmek istememesine ne dersin ?

  YanıtlaSil
 17. Yalnız Kur'an'da her şey açık kanka. Tamam Allah var, benim inancım da bu yönde ama kalkıp başka birinin inancına da laf edemem. Kur'an'da böyle yazıyor. Siz kalkıp burada savunuyorsunuz da dininize düşkün olsaydınız önce bunu bilirdiniz. Ayrıca uzaylılara da inanıyorum. Evrende sadece Samanyolu Galaxy'si yok, milyarlarca farklı galaxyler var. O milyarlarca farklı galaxy'nin içinde milyarlarca sistem var... O sistemlerin içinde gezegenler var. Hepsi boşuna mı? Ayrıca Allah bildirmiş bence. Hiçbir şeyi boşuna yaratmadığını söylüyor. Ona bakılırsa ''Evet uzaylılar gerçek hadi şimdi uzaya'' demez heralde? Cümlelerin içinde saklananlara bak. Yüzeysel olma, derinlere in. Ayrıca buraya gelip de milletin inancına laf atma. Onlar senin inancına saygı duyuyor. Sen de az insan ol. Çok atarlandım gene.

  YanıtlaSil
 18. Ben uzaylı gördüm. Evrende yalnız değiliz, bana inanın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman fotoyu at ben takip ederim . hafta sonları onlıneım

   Sil
  2. iyisın hoşsunda ,boşsun be kardeşim

   Sil
 19. herşeyi ALLAH yarattı

  YanıtlaSil
 20. Hiç birşey boş değildir. önemli olan kul olabilmek. Bizi yoktan var edene nekadar kul olabiliyoruz. önemli olan bu. zaten insanlara gönderilen peygamberin sünnetlerine ve kuranı kerime sım sıkı sarılsak, emin olun ki; teknolojide en ileri düzeyde olabiliriz. aşamayacağımız engel yok. bunu anlamaya gayret gösterirsek eğer. biz isteyelim cenabı allah versin. ilim isteyin ama hayırlısını. uzayda yolculuk mu o ilmi versin cenab-ı allah şüpesiz ki. hangi ilmi isterse onu verir. ilim sonsuzdur.

  YanıtlaSil
 21. Bu alemden baka diğer alemler var. Cehennem Cennet Bu alemler bir başkadır. Allah(c.c) Katında tek din İSLAM dır. Bunu bizi yoktan var eden buyuruyor. Şimdi. gelelim asıl meseleye. her kim ederse kendisine eder. nede olsa yaptıklarınız hesapsız kalmayacak bu dünya için çırpınmaya şirke girmeye kötü olmaya gerek yok önemli olan ALLAH (c.c) ın bize emretmiş olduğu şekilde ibadetlerimizi yapmak. ve ölüm gelnceye kadarda bu yolda kalmaya gayret göstermektir.

  YanıtlaSil
 22. uzaylı varmı yokmu bilmiyorum ama bunun cevabı bir gün çıkacak.inş.bilim insanlrı bunu keşfeder

  YanıtlaSil
 23. Diger grzegenlerde hayat olsa ne yazar birgun herkes olmeyecekmi

  YanıtlaSil