12 Haziran 2013 Çarşamba

Çin uzaya 3 astronot gönderdi.


Çin, biri kadın olmak üzere üç astronotu uzaya gönderdi. Ekibin uzaydan öğrenciler için bir konuşma yapması bekleniyor. Gobi Çölü'ndeki Jiuquan Uzay Üssü'nden havalanan “Şenzou-10” adlı uzay mekiği yerel saatle 05:38'de fırlatıldı. Çin'in bu beşinci uzay misyonunun, ülkenin şu ana kadarki en uzun sureli insanlı uzay misyonu olması planlanıyor. Astronotların 15 gün uzayda kalması öngörülüyor.

Uzay mekiğindeki üç astronot, 33 yaşındaki Vang Yaping, Çin'in ikinci astronotu Zang Şiaoguang ve uçuş misyonu komutanı Nie Haisheng'den oluşuyor. 


Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin’in batısındaki uzay istasyonunda astronotları uğurlamaya gelen sivil ve askeri liderlerle birlikteydi. Başbakan Li Kekiang ise uçuşu Pekin'deki uzay komuta merkezinden izledi Şi, astronotlara hitaben yaptığı konuşmada, “Çin halkını gururlandırdınız” dedi. Şi, “İhtimamla eğitim alıp hazırlandınız, misyonu başarıyla tamamlayacağınıza güveniyorum. Size başarı diliyor ve zafer dolu dönüşünüzü dört gözle bekliyorum” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder