5 Ocak 2021 Salı

Günberi ve Günöte (Perihel ve Afel)


Günberi: Güneş etrafında dolanan bir gökcisminin güneşe en yakın olduğu noktadır. Perihel olarak da adlandırılır.

Günöte: Güneş etrafında dolanan bir gökcisminin güneşe en uzak olduğu noktadır. Afel olarak da adlandırılır.

Dünya, Güneş etrafındaki dönüşü sırasında günberi noktasına 03-04 Ocak tarihinde, günöte noktasına ise 04-06 Temmuz tarihinde gelir.


Dünyanın güneşe en yakın ve en uzak olduğu iki konum arasında 5 milyon kilometreye yakın bir fark vardır. Günberi noktasında 147 milyon 300 bin kilometreye kadar düşen dünya-güneş mesafesi günöte noktasında 152 milyon 100 bin kilometreye kadar yükselir.Günberi noktasında dünyanın güneş etrafındaki dönüş hızı da en yüksek seviyesine ulaşır. Günöte noktasında da dünya güneş etrafında en yavaş hızıyla döner.

46 yorum:

 1. Günberi ve günöte deyimleri,dünya yörüngesinin elips kabul edilmesinden çıkagelmiştir.Bu yörüngede alanlar kanunu ,yani r*Vp=sabit1 denir.Kepler kanunudur1609 da vaaz edilmiştir.1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiş ve periyodlar kanunu ,yani r1/r2)^3=P1/P2)^2 vaaz edilmiştir.Periyodlar kanunu r*Vp^2=sabit2 şeklinde de yazılır .Şimdi her iki kanun da yörüngeler fiziğinde geçerli denemez.Mukayese edilirse (r*Vp^2 )/(r*Vp)=Sabit2/sabit1=Sabit=Vp bulunur,Yani alanlar kanunu r*Vp=Sabit değildir.Sadece Vp=Sabittir.Bu da Vp dolanım hızının hep aynı olduğu anlamına gelir.Günberi ,günöte durumu hızı diye değişen bir hız yoktur.Tabii bu hesapla yörünge de elips değildir ,parabolik vortex sarmal çıkar.Yani güneş merkezli helezon.Gök fiziği hocalarının Keplerin bu inkarından haberi olduğu halde hala o sakat yasaları anlatmaları ve cümle alemin d bu anlatıma onay vermeleri ayıptır desem azdır.Tam 400 yıldan beri yanıldıklarını farketmiyorlar.Farkediyorlarda dilleriyle söylemekten çekiniyorlar.Hocalık rütbeleri ziyana uğrayabilir.Ama kendileri araştırıp bulsalar.Dilleriyle de söyleyebileceklerdir.Vp=Sabit çeşitli yollardan bulunur.Uğraşan hoca yok.Tembeller.

  YanıtlaSil
 2. Adsız9 Ağustos 2017 17:48
  Günberi ve günöte deyimleri,dünya yörüngesinin elips kabul edilmesinden çıkagelmiştir.Bu yörüngede alanlar kanunu ,yani r*Vp=sabit1 denir.Kepler kanunudur1609 da vaaz edilmiştir.1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiş ve periyodlar kanunu ,yani r1/r2)^3=P1/P2)^2 vaaz edilmiştir.Periyodlar kanunu r*Vp^2=sabit2 şeklinde de yazılır .Şimdi her iki kanun da yörüngeler fiziğinde geçerli denemez.Mukayese edilirse (r*Vp^2 )/(r*Vp)=Sabit2/sabit1=Sabit=Vp bulunur,Yani alanlar kanunu r*Vp=Sabit değildir.Sadece Vp=Sabittir.Bu da Vp dolanım hızının hep aynı olduğu anlamına gelir.Günberi ,günöte durumu hızı diye değişen bir hız yoktur.Tabii bu hesapla yörünge de elips değildir ,parabolik vortex sarmal çıkar.Yani güneş merkezli helezon.Gök fiziği hocalarının Keplerin bu inkarından haberi olduğu halde hala o sakat yasaları anlatmaları ve cümle alemin d bu anlatıma onay vermeleri ayıptır desem azdır.Tam 400 yıldan beri yanıldıklarını farketmiyorlar.Farkediyorlarda dilleriyle söylemekten çekiniyorlar.Hocalık rütbeleri ziyana uğrayabilir.Ama kendileri araştırıp bulsalar.Dilleriyle de söyleyebileceklerdir.Vp=Sabit çeşitli yollardan bulunur.Uğraşan hoca yok.Tembeller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yörüngeler eliptik değildir.Alanlar kanunu da yoktur.Alanlar kanunu 1609 da Kepler tarafından vaaz edilip,1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiştir.Gezegenin güneşi dolanım hızı,çekime dik yöndeki Vp hızı, hep sabit bulunuyor.
   Bu bulmanın ispatı çeşitli yollardan yapılır.Ne Kepler ne de Newton zamanında bu ispatlar yapılamıyordu.Çünkü matematik o kadar gelişmemişti.
   1. nci yol-Alanlar kanunu r*Vp=sabit1 tir.Peryodlar kanunu r*Vp^2=Sabit2 dir.Her iki kanunu mukayese ederseksabit2/sabit1=Vp=sabit yazılır.
   2. nciyol,Keplere göre yörüngede,günberide,çekime dik dolanım hızıVp2 hızı yüksektir,günötede dolanım hızı Vp1 azdır.Yani dolanma sırasında bir hız farkı,bir ivme, Vardır.İvme
   İvme(Vp2-Vp1)/6 ay=dır.Yörüngede diklemesine bir ivme varsa insan bünyesi bunu ,arabayla giderken yapılan hız değişmeleri gibi algılar.Dağlar sallanır,denizler çalkalanır.Milyarlarca seneden beri böyle bir olay olmamış.Yani dVp=0 ,yani Vp=Sabittir.
   3.ncü yol.Newtonun kuvvet bileşenleri tarifinden radyal çekim kuvveti Fr var.Radyala dik çekim kuvveti bileşeni Fp=m*dVp/dt=Yok,Yani dVp/dt=0,yani Vp=sabit yazılır

   Sil
 3. Çok açıklayı bir yazı olmuş grafiklerde gerçekten çok başarılı, kitaplarımda bu kadar açıklayıcı bilgiler yoktu. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Vp cismin Güneşi dolanma hızıdır.Genelde, uzayda,bir çekim merkezi etrafındaki dolanmada hız sabittir.Kepler yasasında sabit değildir.Keplerin kendisi bile alanlar kanunu r*Vp=Sabit yasasını 1609 da vaaz etmiş 1618 yılında inkar etmiş,r*Vp^2=sabittir diyen periyot yasasını vaaz etmiştir.Bu yasalar karşılaştırıldığında dolanma hızı Vp=Sabit bulunur.Demek ki yörüngeler elipstir varsayımıyla çıkarılan alanlar yasası r*Vp=Sabit yoktur.Period yasası varsa,sadece Vp=sabit vardır.Bundanda yörüngelerin elips olmadığı,uzay hareket denkleminin r=-4*t^2+4*t*T-4*T^2/6 şeklinde parabolik vortex bir sarmal olduğu çıkarılır,yeni bir uzay teorisidir. necattasdelen@gmail.com

  YanıtlaSil
 5. Dünyanın her tarafındaki astronomlar hala eliptik yörüngeler çizdiğine ve öğrencilerine çizdirdiğine göre ve inatla Kepler yasalarını savunduğuna göre,gökbilimine merak etmiş kişiler astronomi ile astrofiziği karıştırıyor olabilirler.Yeni uzay teorisi Güneşi dolanma hızının Vp=Sabit olduğu esasına dayanmaktadır. Keplercilikte esas olan alanlar kanunu r*Vp=Sabittir.Olmadığını ispat edelim:Kepler alanlar sabittir,r*Vp=sabit1, yasasını 1608 de vaaz etmiş 1618 de inkar edip,periodlar yasası r*Vp^2=Sabit2 demiştir.Gökbilim meraklısı kimseler bu inkardan haberdar değildir.Her iki yasayı karşılaştırınca (r*Vp^2)/(R*Vp)=Sabit2/sabit1=Sabit=Vp bulunur.Bu buluşla Enerji sakınım diferansiyeline gidilince yörüngelerin r=-4*t^2+4*t*T-4*T^2/6 gökte hareket denklemini verdiği bulunur.Bu ifade bir elips göstermez.Kepler yörüngelerin elips olması gerektiğini öngörmüştür.Newtonu da buna ikna etmiştir.Newtonun Prıncıpıa isimli kitabının 290 nıncı sayfasında Newton sarmal,helezon yörüngelerinde yörünge olabileceğinden bahseder.Ama olamaz der. çünkü ucu açıktır,cisim uzayda kaybolur der.Yanılmıştır.Ucu açık değildir.Cardioid şeklinde uç kapalıdır.Bunu da 1311 yılında astronom Şirazlı kutbettin çizimleriyle anlatmıştır.Meraklılar,yani bizim insanlarımız, bu cardioid yörüngeleriinkar ederek kepler putuna tapınmaya bayılıyor durumundalar.Keplerin yanılgısını düzeltmekle astrofizik rayına oturur.Asronomideki gelişmelere birşey olmaz.Yeni uzay teorisini ele almakla Jüpiterin hali,durumu değişmez.Astronomi başkadır,astrofizik başkadır.Hele bir de astroloji falcılığı düşünülürse ortalık karışır.Onun için Vp=Sabit ispatına akıl erdirmek ve yeni uzay teorisini kavramak gerekir.Hiç umulmadık gök yasaları keşfediliyor.

  YanıtlaSil
 6. okulda verilen kitaplarda böyle bilgiler yok maalesef, google amcamız aracılığı ile sağolsun böyle güzel yazıları bulabiliyoruz, yazanın emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 8. Sınıf konusu
   Derslerde dikkatli olmak gerekiyor..

   Sil
 7. Kepler yasalarının sakat olduğu ve insanları 400 yıldır kandırdığı konusu astronomi profesörleri tarafından bile bilinmemekte,bilinmek istenmemektedir.Değil türkiyedeki bilim merkezleri,anlı şanlı ordinaryüsler grubu dahi insanları nasıl kandırırız yarışındadırlar.Kandırıpta ellerine ne geçer.Şark ilminin on para etmediğini ispat eder.Oysa ben 51 yıldan berielips yörüngeler konusuyla uğraşırım.1311 yılında ŞirazlıKutbettin'inçizimlerle enlattığı cycloid sarmallar teorisini anlatmaya Kepler yasaları sakattır,doğrusu bu sarmallar tezinde anlatılmaktadır diye çırpınırım ,hiçbir türk ilim derneği Keplerin aleyhine bir inceleme olduğu için tetkik dahi etmez.Avrupalıda etmez.Kim yoğurdum meğer ekşiymiş der.Konuyu yatkın olmak içinalanlar yasası r*Vp=Sabit diyen kepler kanununun
  sakat olduğu yalnı Vp dolanma hızının sabit olduğuna ikna olmak gerekir.Dolanma hızı yörüngeye teğet hız değildir.Bu konuları meraklı araştırmacılara anlatırım.

  YanıtlaSil
 8. Kitap gibi yazmışsınız inanın okudukça okuyasım geldi :)

  YanıtlaSil
 9. gayet açıklayıcı:D

  YanıtlaSil
 10. Niye adsız girdiniz..Hiç bir yerde rastlamayacagimiz bir bilgi verdiniz..Ama biz 8.siniflarda bunu nasıl anlatalım....,🤔

  YanıtlaSil
 11. Gerçekten aydınlatıcı bir bilgi olmuş. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 12. Madem yörüngeler elips değil, o zaman güneşin görünen çapının küçülüp büyümesini nasıl açıklıyorsunuz ??


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel soru. Cevabı nedir acaba?

   Sil
  2. Um biz alamanyadayken en iyi eğitim gördük biz çok kültürlüyüz
   um sizi kıskanmıyoruz.

   Sil
 13. mantıklı ve aydınlatıcı bir bilgi olmuş

  YanıtlaSil
 14. Thanks for writing this, I’m glad I found your lovely blog so much wonderful insights here. 토토 I would love to save and share this..

  YanıtlaSil
 15. 토토 Absolutely love all your blogs and enjoy reading the “story’ behind each. Can’t thank you enough! Keep up the amazing work…

  YanıtlaSil
 16. Just about each amazing really own & each methods to your website are extraordinary 바카라사이트

  YanıtlaSil
 17. Great article and excellent layout. Your blog post deserves all of the positive feedback it’s been getting. 카지노사이트


  YanıtlaSil
 18. I just want to mention I am very new to weblog and definitely savored you’re web-site. More than likely I’m planning to bookmark your site . You absolutely come with fabulous well written articles. With thanks for sharing with us your webpage. ยูฟ่า168

  YanıtlaSil
 19. Hello, I read the post well. 안전놀이터추천 It's a really interesting topic and it has helped me a lot. In fact, I also run a website with similar content to your posting. Please visit once

  YanıtlaSil
 20. It's great. You will certainly really feel that your writing is amazing even if you take a look at it. I enjoyed to see your writing as well as my sensations are still sticking around. I wish you will certainly be impressed similar to me when you see my writing. Would certainly you such as to find as well as see my message? 바카라사이트

  YanıtlaSil
 21. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I’m hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now. 사설놀이터

  YanıtlaSil
 22. Hello there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might
  be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share.
  Thank you!

  website:스포츠토토

  YanıtlaSil
 23. What a post I've been looking for! I'm very happy to finally read this post. evolution Thank you very much. Can I refer to your post on my website? Your post touched me a lot and helped me a lot. If you have any questions, please visit my site and read what kind of posts I am posting. I am sure it will be interesting.


  YanıtlaSil
 24. When I read your article on this topic, my first thought seems to be profound and difficult. My site has a discussion board for articles and photos similar to this topic. If you leave a discussion thread on the topic, it will be reflected. 샌즈카지노

  YanıtlaSil
 25. You pointed out some good points. I did a Google search on the topic and found that most people would believe your blog. 카지노슬롯

  YanıtlaSil
 26. 메이저토토9 Aralık 2021 05:31

  Hello, I read the post well. 메이저토토 It's a really interesting topic and it has helped me a lot. In fact, I also run a website with similar content to your posting. Please visit once

  YanıtlaSil
 27. 먹튀검증커뮤니티17 Aralık 2021 05:15

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Cheers! 먹튀검증커뮤니티

  YanıtlaSil
 28. I came to this site with the introduction of a friend around me and I was very impressed when I found your writing. I'll come back often after bookmarking! casino trực tuyến

  YanıtlaSil
 29. 메이저토토사이트22 Aralık 2021 05:33

  I'm so happy to finally find a post with what I want. 메이저토토사이트 You have inspired me a lot. If you are satisfied, please visit my website and leave your feedback.

  YanıtlaSil
 30. I always think about what is. It seems to be a perfect article that seems to blow away such worries. 안전놀이터 seems to be the best way to show something. When you have time, please write an article about what means!!

  YanıtlaSil
 31. In my opinion, the item you posted is perfect for being selected as the best item of the year. You seem to be a genius to combine 우리카지노 and . Please think of more new items in the future!

  YanıtlaSil
 32. Есть возможность приобрести товар, нажав на поле. Закажите one two slim капли https://one-two-slim-kapli.ru/ С хорошими скидками со скидкой! До и после onetwoslim Вступаю в дискуссию с отзовикой и рекомендую: Кристина, сельскохозяйственный работник, 32 года onetwoslim - мощный препарат для похудения. С помощью магии зодиака я почти мгновенно сбросила 5 килограммов! Анастасия, логист, 32 года я избавилась от 13 килограммов с помощью onetwoslim. Я просто регулярно пользовался каплями вантуслима утром и вечером.

  YanıtlaSil
 33. Игра диногейм, поставь свой рекорд, поддерживаются все устройства. Ссылка на сайт https://dinogame.ru/

  YanıtlaSil
 34. Would certainly you just like to Check out the area of Santo DOmingo? Tour to the Dominican Commonwealth in The United States and also see numerous attractions: visit dominikanariu.info

  YanıtlaSil