1 Kasım 2012 Perşembe

Astronot olmak için NASA'ya binlerce başvuru yapıldı.


NASA, 2013 yılında görevine başlayacak olan 21’inci astronot sınıfına en fazla 15 astronot alacak. Ancak kasım ayından bu yana astronot olmak için başvuranların sayısı 6 bin 300′ü geçti.

Uzay mekiklerini geçen yıl emekliye ayırdıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderebilmek için Rusya’ya bağımlı hale gelen Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), bu yıl tarihindeki ikinci en büyük astronotluk başvurusunu aldı.

NASA yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 15 Kasım ile 27 Ocak tarihleri arasında uzay kurumuna 6 bin 300’ün üzerinde astronotluk başvurusu yapıldı. Bunun, normal başvuru rakamlarının iki katı olduğu ve NASA tarihindeki ikinci rekor sayıda başvuru rakamı olduğu bildirildi.

Astronotluğa başvuru rekoru, 8 binin üzerinde başvurunun gönderildiği 1978 yılında kırılmıştı. Bu yılki 6 bini aşkın başvuru sahiplerinden çok az sayıda kişi, astronotluk rüyasına kavuşabilecek.

NASA’nın, 2013 yılının ilkbaharında görevine başlayacak olan 21’inci astronot sınıfına sadece 9 ila 15 arasında astronot adayı seçmeyi planladığı bildirildi.

Karakter de önemli

NASA Astronot Ofisi Şefi Peggy Whitson, aday adayları arasında gerçekten ön plana çıkan kişileri seçeceklerini vurguladı. Whitson, “Ekibimiz, sadece başvuranların akademik geçmişlerine ve profesyonel başarılarına değil, kişilikleri ve karakter özelliklerinin diğer unsurlarına da bakacaklar” dedi. Başvuru sahiplerinin ne tip hobileri olduğunu ya da yegâne olarak nitelendirilebilecek hayat tecrübeleri bulunup bulunmadığını da dikkate alacaklarını belirten Whitson, “İnsanlı uzay keşfinin bundan sonraki aşaması için gerekli beceriler ve kişiliklerin bir karışımına ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Mars için ‘gönüllü astronot’ aranıyor

Bu arada Cornell Üniversitesi’nde görevli bilimadamları, Mars’a gönderilmesi planlanan astronotların oldukça uzun sürecek uzay yolculuklarında nasıl besleneceklerini görmek amacıyla Hawai’deki bir deneye katılacak “gönüllü astronotlar” arıyor.

Deneye kabul edilecek altı kişinin, dört ay süreyle Hawai’deki yapma bir “uzay kapsülü” içine kapanıp astronot gibi yaşamaları ve çalışmaları bekleniyor. Uzun uzay yolculukları sırasında astronotların iştahları ve gıda tercihlerinin zamanla nasıl değiştiğini araştıracak olan bilimadamları, böylece astronotları NASA’nın Mars ve ötesine ilk kez yapmayı planladığı yolculuğa gıda yönünden de hazırlamayı amaçlıyor.

5 bin dolar ödenecek

Deney sırasında “gönüllü” astronotlar, yapma uzay aracının raflarına konulan malzemelerle hem kendilerinin pişirecekleri, hem de önceden hazırlanmış olan yemekleri yiyecek ve bunların ruh halleri, fiziksel sağlıkları ve vücut kitleleri üzerindeki etkilerine ilişkin formları dolduracaklar.

Araştırmacılar ise gönüllülerin kendilerine sunulan yemek seçeneklerinden hoşlanma düzeylerini ve zaman içinde bu tercihlerinin nasıl değiştiğini inceleyecekler; ayrıca Mars’a ilk insanlı seyahat sırasında astronotlara hazırlanacak yemeklerle ne kadar zaman, enerji ve suyun gerekli olduğunu ölçerek, yemek tarifleri ve pişirme tavsiyelerine katkıda bulunacaklar.

Hawai’deki uzay araştırma projesi, 2013 yılında başlayacak. Son başvuru tarihinin 29 Şubat olduğu deneye kabul edilecek katılımcılara, misyonu başarıyla tamamlamalarının ardından 5 bin dolar ödenecek ve seyahat masrafları karşılanacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder