6 Temmuz 2015 Pazartesi

Günberi ve Günöte (Perihel ve Afel)


Günberi: Güneş etrafında dolanan bir gökcisminin güneşe en yakın olduğu noktadır. Perihel olarak da adlandırılır.

Günöte: Güneş etrafında dolanan bir gökcisminin güneşe en uzak olduğu noktadır. Afel olarak da adlandırılır.

Dünya, Güneş etrafındaki dönüşü sırasında günberi noktasına 03-04 Ocak tarihinde, günöte noktasına ise 04-06 Temmuz tarihinde gelir.


Dünyanın güneşe en yakın ve en uzak olduğu iki konum arasında 5 milyon kilometreye yakın bir fark vardır. Günberi noktasında 147 milyon 300 bin kilometreye kadar düşen dünya-güneş mesafesi günöte noktasında 152 milyon 100 bin kilometreye kadar yükselir.Günberi noktasında dünyanın güneş etrafındaki dönüş hızı da en yüksek seviyesine ulaşır. Günöte noktasında da dünya güneş etrafında en yavaş hızıyla döner.

15 yorum:

 1. Günberi ve günöte deyimleri,dünya yörüngesinin elips kabul edilmesinden çıkagelmiştir.Bu yörüngede alanlar kanunu ,yani r*Vp=sabit1 denir.Kepler kanunudur1609 da vaaz edilmiştir.1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiş ve periyodlar kanunu ,yani r1/r2)^3=P1/P2)^2 vaaz edilmiştir.Periyodlar kanunu r*Vp^2=sabit2 şeklinde de yazılır .Şimdi her iki kanun da yörüngeler fiziğinde geçerli denemez.Mukayese edilirse (r*Vp^2 )/(r*Vp)=Sabit2/sabit1=Sabit=Vp bulunur,Yani alanlar kanunu r*Vp=Sabit değildir.Sadece Vp=Sabittir.Bu da Vp dolanım hızının hep aynı olduğu anlamına gelir.Günberi ,günöte durumu hızı diye değişen bir hız yoktur.Tabii bu hesapla yörünge de elips değildir ,parabolik vortex sarmal çıkar.Yani güneş merkezli helezon.Gök fiziği hocalarının Keplerin bu inkarından haberi olduğu halde hala o sakat yasaları anlatmaları ve cümle alemin d bu anlatıma onay vermeleri ayıptır desem azdır.Tam 400 yıldan beri yanıldıklarını farketmiyorlar.Farkediyorlarda dilleriyle söylemekten çekiniyorlar.Hocalık rütbeleri ziyana uğrayabilir.Ama kendileri araştırıp bulsalar.Dilleriyle de söyleyebileceklerdir.Vp=Sabit çeşitli yollardan bulunur.Uğraşan hoca yok.Tembeller.

  YanıtlayınSil
 2. Adsız9 Ağustos 2017 17:48
  Günberi ve günöte deyimleri,dünya yörüngesinin elips kabul edilmesinden çıkagelmiştir.Bu yörüngede alanlar kanunu ,yani r*Vp=sabit1 denir.Kepler kanunudur1609 da vaaz edilmiştir.1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiş ve periyodlar kanunu ,yani r1/r2)^3=P1/P2)^2 vaaz edilmiştir.Periyodlar kanunu r*Vp^2=sabit2 şeklinde de yazılır .Şimdi her iki kanun da yörüngeler fiziğinde geçerli denemez.Mukayese edilirse (r*Vp^2 )/(r*Vp)=Sabit2/sabit1=Sabit=Vp bulunur,Yani alanlar kanunu r*Vp=Sabit değildir.Sadece Vp=Sabittir.Bu da Vp dolanım hızının hep aynı olduğu anlamına gelir.Günberi ,günöte durumu hızı diye değişen bir hız yoktur.Tabii bu hesapla yörünge de elips değildir ,parabolik vortex sarmal çıkar.Yani güneş merkezli helezon.Gök fiziği hocalarının Keplerin bu inkarından haberi olduğu halde hala o sakat yasaları anlatmaları ve cümle alemin d bu anlatıma onay vermeleri ayıptır desem azdır.Tam 400 yıldan beri yanıldıklarını farketmiyorlar.Farkediyorlarda dilleriyle söylemekten çekiniyorlar.Hocalık rütbeleri ziyana uğrayabilir.Ama kendileri araştırıp bulsalar.Dilleriyle de söyleyebileceklerdir.Vp=Sabit çeşitli yollardan bulunur.Uğraşan hoca yok.Tembeller.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yörüngeler eliptik değildir.Alanlar kanunu da yoktur.Alanlar kanunu 1609 da Kepler tarafından vaaz edilip,1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiştir.Gezegenin güneşi dolanım hızı,çekime dik yöndeki Vp hızı, hep sabit bulunuyor.
   Bu bulmanın ispatı çeşitli yollardan yapılır.Ne Kepler ne de Newton zamanında bu ispatlar yapılamıyordu.Çünkü matematik o kadar gelişmemişti.
   1. nci yol-Alanlar kanunu r*Vp=sabit1 tir.Peryodlar kanunu r*Vp^2=Sabit2 dir.Her iki kanunu mukayese ederseksabit2/sabit1=Vp=sabit yazılır.
   2. nciyol,Keplere göre yörüngede,günberide,çekime dik dolanım hızıVp2 hızı yüksektir,günötede dolanım hızı Vp1 azdır.Yani dolanma sırasında bir hız farkı,bir ivme, Vardır.İvme
   İvme(Vp2-Vp1)/6 ay=dır.Yörüngede diklemesine bir ivme varsa insan bünyesi bunu ,arabayla giderken yapılan hız değişmeleri gibi algılar.Dağlar sallanır,denizler çalkalanır.Milyarlarca seneden beri böyle bir olay olmamış.Yani dVp=0 ,yani Vp=Sabittir.
   3.ncü yol.Newtonun kuvvet bileşenleri tarifinden radyal çekim kuvveti Fr var.Radyala dik çekim kuvveti bileşeni Fp=m*dVp/dt=Yok,Yani dVp/dt=0,yani Vp=sabit yazılır

   Sil
 3. Çok açıklayı bir yazı olmuş grafiklerde gerçekten çok başarılı, kitaplarımda bu kadar açıklayıcı bilgiler yoktu. Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 4. Vp cismin Güneşi dolanma hızıdır.Genelde, uzayda,bir çekim merkezi etrafındaki dolanmada hız sabittir.Kepler yasasında sabit değildir.Keplerin kendisi bile alanlar kanunu r*Vp=Sabit yasasını 1609 da vaaz etmiş 1618 yılında inkar etmiş,r*Vp^2=sabittir diyen periyot yasasını vaaz etmiştir.Bu yasalar karşılaştırıldığında dolanma hızı Vp=Sabit bulunur.Demek ki yörüngeler elipstir varsayımıyla çıkarılan alanlar yasası r*Vp=Sabit yoktur.Period yasası varsa,sadece Vp=sabit vardır.Bundanda yörüngelerin elips olmadığı,uzay hareket denkleminin r=-4*t^2+4*t*T-4*T^2/6 şeklinde parabolik vortex bir sarmal olduğu çıkarılır,yeni bir uzay teorisidir. necattasdelen@gmail.com

  YanıtlayınSil
 5. Dünyanın her tarafındaki astronomlar hala eliptik yörüngeler çizdiğine ve öğrencilerine çizdirdiğine göre ve inatla Kepler yasalarını savunduğuna göre,gökbilimine merak etmiş kişiler astronomi ile astrofiziği karıştırıyor olabilirler.Yeni uzay teorisi Güneşi dolanma hızının Vp=Sabit olduğu esasına dayanmaktadır. Keplercilikte esas olan alanlar kanunu r*Vp=Sabittir.Olmadığını ispat edelim:Kepler alanlar sabittir,r*Vp=sabit1, yasasını 1608 de vaaz etmiş 1618 de inkar edip,periodlar yasası r*Vp^2=Sabit2 demiştir.Gökbilim meraklısı kimseler bu inkardan haberdar değildir.Her iki yasayı karşılaştırınca (r*Vp^2)/(R*Vp)=Sabit2/sabit1=Sabit=Vp bulunur.Bu buluşla Enerji sakınım diferansiyeline gidilince yörüngelerin r=-4*t^2+4*t*T-4*T^2/6 gökte hareket denklemini verdiği bulunur.Bu ifade bir elips göstermez.Kepler yörüngelerin elips olması gerektiğini öngörmüştür.Newtonu da buna ikna etmiştir.Newtonun Prıncıpıa isimli kitabının 290 nıncı sayfasında Newton sarmal,helezon yörüngelerinde yörünge olabileceğinden bahseder.Ama olamaz der. çünkü ucu açıktır,cisim uzayda kaybolur der.Yanılmıştır.Ucu açık değildir.Cardioid şeklinde uç kapalıdır.Bunu da 1311 yılında astronom Şirazlı kutbettin çizimleriyle anlatmıştır.Meraklılar,yani bizim insanlarımız, bu cardioid yörüngeleriinkar ederek kepler putuna tapınmaya bayılıyor durumundalar.Keplerin yanılgısını düzeltmekle astrofizik rayına oturur.Asronomideki gelişmelere birşey olmaz.Yeni uzay teorisini ele almakla Jüpiterin hali,durumu değişmez.Astronomi başkadır,astrofizik başkadır.Hele bir de astroloji falcılığı düşünülürse ortalık karışır.Onun için Vp=Sabit ispatına akıl erdirmek ve yeni uzay teorisini kavramak gerekir.Hiç umulmadık gök yasaları keşfediliyor.

  YanıtlayınSil
 6. okulda verilen kitaplarda böyle bilgiler yok maalesef, google amcamız aracılığı ile sağolsun böyle güzel yazıları bulabiliyoruz, yazanın emeğine sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 8. Sınıf konusu
   Derslerde dikkatli olmak gerekiyor..

   Sil
 7. Kepler yasalarının sakat olduğu ve insanları 400 yıldır kandırdığı konusu astronomi profesörleri tarafından bile bilinmemekte,bilinmek istenmemektedir.Değil türkiyedeki bilim merkezleri,anlı şanlı ordinaryüsler grubu dahi insanları nasıl kandırırız yarışındadırlar.Kandırıpta ellerine ne geçer.Şark ilminin on para etmediğini ispat eder.Oysa ben 51 yıldan berielips yörüngeler konusuyla uğraşırım.1311 yılında ŞirazlıKutbettin'inçizimlerle enlattığı cycloid sarmallar teorisini anlatmaya Kepler yasaları sakattır,doğrusu bu sarmallar tezinde anlatılmaktadır diye çırpınırım ,hiçbir türk ilim derneği Keplerin aleyhine bir inceleme olduğu için tetkik dahi etmez.Avrupalıda etmez.Kim yoğurdum meğer ekşiymiş der.Konuyu yatkın olmak içinalanlar yasası r*Vp=Sabit diyen kepler kanununun
  sakat olduğu yalnı Vp dolanma hızının sabit olduğuna ikna olmak gerekir.Dolanma hızı yörüngeye teğet hız değildir.Bu konuları meraklı araştırmacılara anlatırım.

  YanıtlayınSil
 8. Kitap gibi yazmışsınız inanın okudukça okuyasım geldi :)

  YanıtlayınSil
 9. gayet açıklayıcı:D

  YanıtlayınSil
 10. Niye adsız girdiniz..Hiç bir yerde rastlamayacagimiz bir bilgi verdiniz..Ama biz 8.siniflarda bunu nasıl anlatalım....,🤔

  YanıtlayınSil
 11. Gerçekten aydınlatıcı bir bilgi olmuş. Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 12. Madem yörüngeler elips değil, o zaman güneşin görünen çapının küçülüp büyümesini nasıl açıklıyorsunuz ??


  YanıtlayınSil