6 Temmuz 2015 Pazartesi

Günberi ve Günöte (Perihel ve Afel)


Günberi: Güneş etrafında dolanan bir gökcisminin güneşe en yakın olduğu noktadır. Perihel olarak da adlandırılır.

Günöte: Güneş etrafında dolanan bir gökcisminin güneşe en uzak olduğu noktadır. Afel olarak da adlandırılır.

Dünya, Güneş etrafındaki dönüşü sırasında günberi noktasına 03-04 Ocak tarihinde, günöte noktasına ise 04-06 Temmuz tarihinde gelir.


Dünyanın güneşe en yakın ve en uzak olduğu iki konum arasında 5 milyon kilometreye yakın bir fark vardır. Günberi noktasında 147 milyon 300 bin kilometreye kadar düşen dünya-güneş mesafesi günöte noktasında 152 milyon 100 bin kilometreye kadar yükselir.Günberi noktasında dünyanın güneş etrafındaki dönüş hızı da en yüksek seviyesine ulaşır. Günöte noktasında da dünya güneş etrafında en yavaş hızıyla döner.

3 yorum:

 1. Günberi ve günöte deyimleri,dünya yörüngesinin elips kabul edilmesinden çıkagelmiştir.Bu yörüngede alanlar kanunu ,yani r*Vp=sabit1 denir.Kepler kanunudur1609 da vaaz edilmiştir.1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiş ve periyodlar kanunu ,yani r1/r2)^3=P1/P2)^2 vaaz edilmiştir.Periyodlar kanunu r*Vp^2=sabit2 şeklinde de yazılır .Şimdi her iki kanun da yörüngeler fiziğinde geçerli denemez.Mukayese edilirse (r*Vp^2 )/(r*Vp)=Sabit2/sabit1=Sabit=Vp bulunur,Yani alanlar kanunu r*Vp=Sabit değildir.Sadece Vp=Sabittir.Bu da Vp dolanım hızının hep aynı olduğu anlamına gelir.Günberi ,günöte durumu hızı diye değişen bir hız yoktur.Tabii bu hesapla yörünge de elips değildir ,parabolik vortex sarmal çıkar.Yani güneş merkezli helezon.Gök fiziği hocalarının Keplerin bu inkarından haberi olduğu halde hala o sakat yasaları anlatmaları ve cümle alemin d bu anlatıma onay vermeleri ayıptır desem azdır.Tam 400 yıldan beri yanıldıklarını farketmiyorlar.Farkediyorlarda dilleriyle söylemekten çekiniyorlar.Hocalık rütbeleri ziyana uğrayabilir.Ama kendileri araştırıp bulsalar.Dilleriyle de söyleyebileceklerdir.Vp=Sabit çeşitli yollardan bulunur.Uğraşan hoca yok.Tembeller.

  YanıtlaSil
 2. Adsız9 Ağustos 2017 17:48
  Günberi ve günöte deyimleri,dünya yörüngesinin elips kabul edilmesinden çıkagelmiştir.Bu yörüngede alanlar kanunu ,yani r*Vp=sabit1 denir.Kepler kanunudur1609 da vaaz edilmiştir.1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiş ve periyodlar kanunu ,yani r1/r2)^3=P1/P2)^2 vaaz edilmiştir.Periyodlar kanunu r*Vp^2=sabit2 şeklinde de yazılır .Şimdi her iki kanun da yörüngeler fiziğinde geçerli denemez.Mukayese edilirse (r*Vp^2 )/(r*Vp)=Sabit2/sabit1=Sabit=Vp bulunur,Yani alanlar kanunu r*Vp=Sabit değildir.Sadece Vp=Sabittir.Bu da Vp dolanım hızının hep aynı olduğu anlamına gelir.Günberi ,günöte durumu hızı diye değişen bir hız yoktur.Tabii bu hesapla yörünge de elips değildir ,parabolik vortex sarmal çıkar.Yani güneş merkezli helezon.Gök fiziği hocalarının Keplerin bu inkarından haberi olduğu halde hala o sakat yasaları anlatmaları ve cümle alemin d bu anlatıma onay vermeleri ayıptır desem azdır.Tam 400 yıldan beri yanıldıklarını farketmiyorlar.Farkediyorlarda dilleriyle söylemekten çekiniyorlar.Hocalık rütbeleri ziyana uğrayabilir.Ama kendileri araştırıp bulsalar.Dilleriyle de söyleyebileceklerdir.Vp=Sabit çeşitli yollardan bulunur.Uğraşan hoca yok.Tembeller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yörüngeler eliptik değildir.Alanlar kanunu da yoktur.Alanlar kanunu 1609 da Kepler tarafından vaaz edilip,1618 yılında da bizzat Keplerin kendisi tarafından inkar edilmiştir.Gezegenin güneşi dolanım hızı,çekime dik yöndeki Vp hızı, hep sabit bulunuyor.
   Bu bulmanın ispatı çeşitli yollardan yapılır.Ne Kepler ne de Newton zamanında bu ispatlar yapılamıyordu.Çünkü matematik o kadar gelişmemişti.
   1. nci yol-Alanlar kanunu r*Vp=sabit1 tir.Peryodlar kanunu r*Vp^2=Sabit2 dir.Her iki kanunu mukayese ederseksabit2/sabit1=Vp=sabit yazılır.
   2. nciyol,Keplere göre yörüngede,günberide,çekime dik dolanım hızıVp2 hızı yüksektir,günötede dolanım hızı Vp1 azdır.Yani dolanma sırasında bir hız farkı,bir ivme, Vardır.İvme
   İvme(Vp2-Vp1)/6 ay=dır.Yörüngede diklemesine bir ivme varsa insan bünyesi bunu ,arabayla giderken yapılan hız değişmeleri gibi algılar.Dağlar sallanır,denizler çalkalanır.Milyarlarca seneden beri böyle bir olay olmamış.Yani dVp=0 ,yani Vp=Sabittir.
   3.ncü yol.Newtonun kuvvet bileşenleri tarifinden radyal çekim kuvveti Fr var.Radyala dik çekim kuvveti bileşeni Fp=m*dVp/dt=Yok,Yani dVp/dt=0,yani Vp=sabit yazılır

   Sil