4 Aralık 2012 Salı

Çin, Mars'ta ya da Ay'da bitki yetiştirecek.


Uzay alanındaki başarılarıyla son yıllarda dikkat çeken Çin, Ay yada Mars'ta bitki yetiştirecek. Çin medyasına göre, başarılı bir laboratuvar deneyi sonrasında Çinli astronotlar, kendilerine besin ve oksijen kaynakları sağlamak için gelecekte Ay veya Mars'taki atmosfer dışı üslerde taze sebze yetiştirebilecek.

Pekin merkezli Çin Astronot Araştırmaları ve Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Deng Yibing, Alman bilim adamlarının da katıldığı son deneyin, kapalı bir sistem içinde insanlar ve bitkiler arasındaki dinamik dengeli oksijen mekanizması, karbondioksit ve suya odaklandığını söyledi. Deng'a göre, deneme sırasında iki katılımcıya sürdürülebilir hava, su ve gıda kaynaklarını sağlamak için 300 metreküplük bir kabin kuruldu. Kabin içindeki iki kişiye oksijen sağlamak için dört çeşit sebze yetiştirildi. Sebzeler gıda kaynağı olarak da kullanılabiliyor. Çin'de türünün ilki olan deney, ülkenin uzun vadeli insanlı uzay programı için çok önemli görülüyor.Kontrollü bir ekolojik yaşam destek sistemiyle (CELSS) 2011 yılında inşa edilen kabinin, Ay veya Mars'ta atmosfer dışı üslerde kullanılması bekleniyor ve bu kabin Çin'in, astronotların yaşam destek sistemlerinin üçüncü nesil modelini oluşturuyor.

CELSS, uzay görevinin başında stoklanan temel ihtiyaçlar yerine, bitki ve alglerin yardımı ile astronotlar için sürdürülebilir hava, su ve gıda malzemeleri sağlamayı amaçlıyor. Gelişmiş CELSS, et için hayvan yetiştirme ve atıkların geri dönüşümü için mikropların kullanılmasını da içeriyor.

ÇİN, 2013'TE YENİ BİR İNSANLI UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRECEK

Bu yıl ilk kez uzaya bir kadın astronot gönderen Çin, 2013 yılında 3 astronotla başka bir uzay uçuşu gerçekleştirecek. Shenzhou-9 uzay aracıyla ilk kadın astronot Liu Yang'ın da aralarında bulunduğu 3 kişiyi uzaya gönderen ve ilk manuel kenetlenme misyonunu başaran Çin, gelecek yıl yaz ayları başında yine 3 kişilik başka bir uzay uçuşu gerçekleştirecek. Çin'in uzay programı başkan yardımcısı Niu Hongguang, geçen ay, uçuşun 2013 Haziran ayında Shenzhou-10 uzay gemisiyle gerçekleşeceğini söylemişti.

2020'ye kadar bir uzay istasyonu kurmayı hedefleyen Çin için kenetlenme süreci kendi uzay programı için kilometre taşı niteliğinde. Çin ayrıca ayda yürüyüş yapacak bir astronotu da göndermeyi düşünüyor ancak bunun tarihi belli değil. Ay'da son olarak ABD'nin 1972 yılında Apollo 17 misyonuyla giden astronot yürümüştü. Pekin aynı zamanda ilk kez gelecek yılın ikinci yarısında Ay yüzeyindeki araştırmaları geri bildirecek bir uzay aracını Ay'a indirmeyi planlıyor.

Çin, uzay programını, yükselen küresel güç olan ülkeyi tek parti olarak yöneten Komünist Parti'nin başarısının bir sembolü olarak görüyor. Pekin'in uzayda bir istasyon kurma projesi kapsamında yaptığı yatırım miktarı 2013 yılında 39 milyar yuane (yaklaşık 6 milyar ABD Doları) ulaşacak.

Çin, 2003'te ABD ve Rusya'nın ardından uzaya insan gönderen üçüncü ülke olmuştu. 2008'de uzayda insanlı yürüyüşü gerçekleştiren Çin, geçen yıl da Shenzou 8 adlı kapsülü insansız bir şekilde fırlatılmış ve Tiangong adındaki uzay laboratuvarıyla başarılı bir şekilde kenetlenmişti.

Tiangong uzay laboratuvarı 60 ton ağırlığında bulunuyor ve bu ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya tarafından işletilen 400 tonluk Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çok daha küçük durumda. ABD, 2017 yılına kadar uzaya insan gönderecek bir roketi fırlatmayı düşünmüyor. Rusya ise insanlı uzay misyonunun artık bir öncelik olduğunu açıklamıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder