28 Ocak 2013 Pazartesi

İran, uzaya maymun gönderdi.


İran devlet televizyonu IRINN, içinde maymun bulunan ''Öncü'' adlı araştırma uydusunun başarıyla uzaya gönderildiğini duyurdu.

Yeryüzünden 120 kilometre yükseklikteki irtifaya kadar çıkan uydunun başarıyla geri döndüğü ve maymunun da sağ olduğu belirtildi. 

Uzay çalışmalarında katedilen bu başarının, uzaya insan göndermede önemli bir dönüm noktası olacağı belirtiliyor.Havacılık ve uzay alanındaki çalışmalarını son yıllarda artıran İran, 2020'ye kadar ilk astronotunu uzaya göndermeyi hedeflediğini açıklamıştı. İran daha önce uzaya fare ve kaplumbağa göndermiş, 2011'de maymun gönderme girişimi ise başarısız olmuştu.

'BU, UZAYA İNSAN GÖNDERMEDE İLK ADIMDIR'

Öte yandan İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, devlet televizyonu IRINN'e verdiği demeçte, uzaya maymun gönderilmesiyle bu alanda büyük bir mesafe katedildiğini söyledi. ''Öncü'' adlı araştırma uydusuyla uzaya gönderilen maymunun sağ salim döndüğünü belirten Vahidi, ''Bu, bir sonraki aşamada uzaya insan göndermede ilk adımdır'' dedi. Vahidi, uzay çalışmalarına yönelik "yeni güzel haberlerin yakında açıklanacağını" sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder