10 Kasım 2014 Pazartesi

Uzay İstasyonu'ndan dünyaya dönüş - 10 Kasım 2014


Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) görev yapan üç astronot, 165 gün süren görevlerini tamamlayarak Dünya'ya döndü.

UUİ'de gerçekleştirilen 41'inci Keşif Görevi'nin üç mürettebatı, bu sabah Soyuz-13M uzay aracıyla Dünya'ya döndü. Görevin lideri Rus kozmonot Maksim Surayev, NASA astronotu Reid Wiseman ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Alexander Gerst, Kazakistan'ın Arkalik kentinin yaklaşık 80 km ötesine indi.


Yörüngede kaldıkları 165 gün boyunca 2640 defa Dünya'nın etrafını turlayan ekip, toplamda 112 milyon kilometre yol kat etti. Bu süre zarfında birçok deney gerçekleştiren üç mürettebat, meyve sineklerinin uzay ortamına dayanıklılığı gibi birçok gözlem gerçekleştirdi. Surayev, Wiseman ve Gerst'i Kazakistan'ın steplerinde yaklaşık 300 askeri personel bekledi. Bir kozmonot ve iki astronot, inişlerinin ardından 14 Mi-8 helikopteri, Antonov An-26 nakliye helikopteri ve altı arama-kurtarma aracı eşliğinde karşılandı.

Üç mürettebatın geri dönmesinin ardından UUİ'de Rus uçuş mühendisi Aleksander Samokutyayev, Rus kozmonot Elena Serova ve NASA astronotu Baqrry Wilmore görev yapıyor.

Üç isme 24 Kasım tarihinde Rus Anton Shkaplerov, ESA astronotu Samantha Cristoforetti ve NASA astronotu Terry Virts katılacak. Cristoforetti uzaya çıkan ilk İtalyan kadın astronot olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder