18 Aralık 2014 Perşembe

‘Philae 2015’te uykusundan kalkacak’


Philae
67P kuyrukluyıldızına gerçekleştirdiği tarihi inişte planlanan bölgeye inemediği için yeterince güneş ışını alamayan ve bataryalarındaki enerji tükenen Philae, 2015'te görevine kaldığı yerden devam edebilir.

ESA, Philae'nin kuyrukluyıldız üzerinde yer aldığı konumun yakın zamanda Güneş ışınlarının etkisi altına gireceğini ve uzay aracının güneş panelleriyle gereken enerjiyi toplayabileceğini açıkladı.


Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında açıklama yapan Philae baş mühendisi Jean-Pierre Bibring, 'Philae'nin uykusundan kalkma ihtimalinin Güneş'in hareketine bağlı olduğunu ve uzay aracının Mart-Nisan 2015'te uyku modundan çıkabileceğini' belirtti.

ESA, Rosetta'nın OSIRIS kamerasıyla 67P kuyrukluyıldızının sürekli fotoğraflandığını ancak Philae'nin tam olarak nereye indiğinin halen kesin olmadığını açıkladı. Bibring, buna rağmen iyimser olduklarını ve uzayın dondurucu soğuklarına dayanabilecek güçte olan Philae'nin yeterli enerjiyi topladığı zaman 10 cihazıyla gözlem ve analizlere devam edebileceğini söyledi.

İndiği yer avantaj sağlayabilir Rosetta uzay aracından 12 Kasım tarihinde bırakılan Philae, iniş planlandığı gibi gitmediği için kuyrukluyıldıza üç denemede inebilmişti. Hedeflenen noktadan sürüklenen uzay aracı, bir kaya bloğunun gölgesi altında durabilmiş ve enerjisinin neredeyse tamamını üç günden kısa sürede tüketerek uyku moduna geçmişti. Philae, uyku moduna geçmeden önce kuyrukluyıldızda fotoğraf çekmeyi ve sondaj yapmayı başararak elde ettiği tüm verileri Dünya'ya göndermişti.

Space.com'a konuşan Bibring, "İnceleme şansı bulduğumuz materyal tek kelimeyle inanılmaz... Buzlu materyalde her zaman bulmak istediğimiz organik bileşenlerin izine rastladık" ifadesini kullandı.

67P kuyrukluyıldızı, Ağustos 2015'te Güneş'e en yakın olduğu yaklaşık 130 milyon kilometre mesafeye gelecek. Yüzeyinde artacak olan sıcaklık nedeniyle, Philae'nin en fazla Mart-Nisan aylarına kadar çalışabileceği düşünülmesine rağmen, uzay aracının indiği gölge alanın bu süreyi uzatabileceği belirtildi.

67P'den 6 kilometre mesafede takibine devam eden Rosetta ise 2015 sonuna kadar kuyrukluyıldızı gözlemlemeye devam edecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder