17 Mayıs 2015 Pazar

NASA'dan açıklama: 10 bin yıllık buz tabakası 10 yıl içinde yok olabilir.


NASA'dan yapılan açıklamaya göre Batı Antarktika'da bulunan ve 10 bin yaşında olan buzulda büyük çatlaklar oluştu ve buz tabakası parçalanmaya başladı. Böyle devam ederse 10 bin yıllık buzul, 10 yıla kalmadan yok olabilir.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) yaptığı son çalışmalar Batı Antarktika’daki 'Larsen B' buz sahanlığından kalan son bölümün 2020’ye kadar yok olacağını ortaya koydu. Buz sahanlığı, buz tabakasının okyanusa açılan karaya bağlı uzantısı anlamına geliyor.


SULAR ALTINDA KALACAK

Çalışma sonuçları bir zamanların en sağlam buz sahanlığının, içinde bulunduğumuz 10 yıl içinde yok olacağına işaret ediyor. Buz sahanlıklarının eriyerek yok olması, deniz seviyesinde meydana gelecek hızlı yükselmeyle birlikte buzulların su altında kalması manasını taşıyor.

NASA’nın Ala Khazendar yönetimindeki deneyimli ekibi, buz sahanlığının etrafında akıntının hızlandığını ve buz tabakasının parçalı hale geldiğini belirtiyor. Akıntılar dev buz kütlesinin üzerinde büyük çatlaklar oluşturmuş.

6 HAFTADA YOK OLMUŞTU

Larsen B ilk kez 2002 yılında meydan gelen büyük kopmayla haberlere konu olmuştu. Kopmayla ayrılan parça 6 hafta gibi kısa bir sürede yok olarak bilim insanlarının büyük ilgisini çekmişti. Bu olayın ardından Antarktika’da ortalama sıcaklıkların çok üzerinde seyreden bir dizi sıcak yaz yaşanmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder