7 Mayıs 2015 Perşembe

Türkiye CERN'e ortak üye oldu.


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), Mayıs 2014'te imzalanan anlaşmanın ardından Türkiye'nin yeni ortak üye olduğunu duyurdu. 

CERN ile Türk bilim topluluğu arasındaki bağların güçleneceği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin CERN Konseyi toplantılarına katılmaya hak kazandığı, Türk bilim insanlarının CERN'de tam zamanlı araştırmacı olabileceği, eğitim ve kariyer geliştirme programlarına katılabileceği belirtiliyor.


Buna göre Türkiye sanayii, CERN ile ilgili çalışmalara ortak olabilecek ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde yer alabilecek.

Verilen bilgiye göre CERN'de ortak deney ve çalışmalarda yer almak üzere kayıtlı 110 Türk bilim insanı kayıtlı bulunuyor. Türkiye, CERN’deki çalışmalara daha önce gözlemci statüde katılıyordu.

2 yorum:

 1. Bloglar Yarışıyor ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı düzenliyoruz. Siz de başvurun kazanan olun, farklı kategorilerde çok sayıda site ödüller için yarışıyor. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


  Web: http://www.bloglaryarisiyor.net
  Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net
  Tel: +90212 330 9707  YanıtlaSil
 2. Güzel bi adım olmuş . İnşallah bu fırsatı iyi değerlendirip ülkemizde de önemli atımlar atabiliriz .

  YanıtlaSil