14 Şubat 2012 Salı

İnönü Üniversitesi, Malatya'da gözlemevi kurdu.


Türkiye'deki uzay bilimleri alanında yapılan çalışmalara katkı sağlamak amacıyla, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ilk gözlemevini Malatya'da kuruldu.

İnönü Üniversitesi, Türkiye'deki uzay bilimleri alanında yapılan çalışmalara katkı sağlamak amacıyla, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ilk gözlemevini Malatya'da kurdu.

Üniversite kampüsünde oluşturulan ayrı bir binada kurulan gözlemevi, test aşamasının ardından bilimsel amaçlı veri almaya başlayacak. Gözlemeviyle birlikte İnönü Üniversitesi'nde açılan Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'ne de önümüzdeki eğitim öğretim yılında öğrenci alınacak.


Gözlemevi Müdürü, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tuncay Özdemir yaptığı açıklamada, Türkiye'deki dokuzuncu gözlemevinin İnönü Üniversitesi tarafından kurulduğunu kaydetti. Üniversite kampüsü içindeki bu merkezin Doğu'nun da ilk gözlemevi olduğunu belirten Özdemir, uzay çalışmalarının dünyanın geleceğini doğrudan etkileyen faktörlerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin de bu alanda ilerlemesini sağlamak amacıyla kurulan gözlemevinin henüz test aşamasında olduğunu ifade eden Özdemir, 10 güne kadar tamamen bilimsel amaçlı verilerin alınmaya başlanacağını kaydetti.

Özdemir, "Burada çift yıldız, gezegen gözlemleri yapacağız. Olası hayat formlarını araştıracağız. Özellikle güneş, güneşteki patlamalar, yıldızlardaki oluşumlar, yeni gezegen oluşumları, uzaydaki hayat ve farklı yaşam türlerinin araştırılması konularında kurulan gözlemevi Türk bilimine de önemli bir katkı sunacak" diye konuştu.

Vatandaşlar da gözlem yapabilecek

Gözlemevinde işlevi büyük bir teleskopla çalışmalarını yapacaklarını söyleyen Özdemir, teleskobun otomatik olarak kendi konumunu bulabilen gelişmişlikte ve arkasındaki CCD kameralarıyla uzayın fotoğrafını çekebilecek özellikte olduğunu anlattı.

Kurulan gözlemevi ile Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'ndeki ve farklı üniversitelerdeki astronomi bilimleri akademisyenleriyle işbirliğinde ortak çalışmalar yapmayı planladıklarını kaydeden Özdemir, gözlemevinin Türkiye'nin uzay bilimleri çalışmaları için yararlı olacağına inandığını vurguladı.

Dolunay zamanları gözlemevlerinde bilimsel çalışma yapılamadığı için bu dönemlerde halkın da bu alana olan ilgisini geliştirmek amacıyla halk günleri düzenleyeceklerini belirten Özdemir, uzay bilimine ilgi duyan vatandaşların bu dönemlerde gözlemler yapabileceklerini söyledi.

Merkezde kalacak yerlerin de planlandığını ifade eden Özdemir, bilimsel amaçlı projeler üzerine çalışmak isteyenlerin gece gözlemevinde konaklayabileceklerini ve çalışmalarını buradan sürdürebileceklerini kaydetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder