20 Aralık 2012 Perşembe

ESA bilim adamlarından parabolik uçuşla yerçekimsiz ortam


Avrupa Uzay Ajansı’na bağlı çalışan Fransız ve Alman bilim adamları Novespace adlı yerçekimsiz ortam projesi kapsamında uzaya çıkmadan uzay deneyleri yürütüyor. Uçağın belirli bir açıyla yükselip alçalması şeklinde gerçekleşen parabolik uçuş, yerçekimsiz ya da yerçekiminin en aza indirgendiği ortamların bir simülasyonu yaratmaya yarıyor.Parabolik uçuşla yer çekimi sıfırlanıyor ile euronews-tr


Parabolik uçuş anında yolcular 22 saniyeliğine yerçekiminin etkisinden sıyrılıyor. Bu yöntem, mikrogravite alanında çalışan bilim adamlarına büyük kolaylık sağlıyor. Deneyin en büyük avantajı, bilim adamlarına, çok daha az bir maliyetle uzay istasyonlarında astronotların nasıl bir yaşam alanına sahip olması gerektiğine dair veri sağlıyor olması.

Novespace’in uçağı, Avrupa Uzay Ajansı gibi müşterileri için yılda birçok parabolik uçuş düzenliyor. Yalnızca sıfır yerçekimi değil, diğer gezegenlerde olduğu gibi çok az yerçekimi olan ortamların simülasyonu da yapılabiliyor. Bir sonraki adım ise bilim adamları dışındakilerin de uzayda olmanın verdiği hissi deneyimlermeleri için ticari uçuşlar düzenlemek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder