4 Ağustos 2013 Pazar

Japonların uzaya gönderdiği robot: Kirobo


Kirobo
Japonlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'na 03 Ağustos 2013 tarihinde H-2B roketiyle fırlatılan HTV-4 kargo gemisiyle farklı bir çok kargoyla birlikte bir de robot gönderdi.

Gönderilen küçük ve sevimli robotun adı Kirobo. Uzay İstasyonu'ndaki astronotların ihtiyaçları için gönderilen 3,5 tonluk ikmal malzemesinin yanında oldukça küçük bir yer kaplıyor. Robotun boyu sadece 34 santimetre.

Kirobo, Japonca konuşabiliyor. Şu an istasyonda Japon astronot yok ama Kasım 2013'de istasyona gitmesi planlanan Koichi Wakata'ya iyi bir sohbet arkadaşı olması bekleniyor. Kirobo'nun dünyada görev yapan bir de benzeri var: Mirata. Japonların uzayda insan-robot etkileşimini artırmak için başlattıkları Kibo robot projesinin birer ürünü olan robotlar, önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi hedeflenen uzun uzay yolculuklarında astronotlara eşlik edecek. Kibo, Japonca umut anlamına geliyor.

Robotlarda ses ve yüz tanıma teknolojisi, duygu tanıma işlevi ve doğal dil işleme özelliği mevcut.Kirobo'nun da içinde bulunduğu kargo uzay aracının 09 Ağustos 2013'de uzay istasyonuna varması bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder