25 Ekim 2013 Cuma

Hindistan'tan Mars yörüngesine uzay aracı


Hindistan'ın Mars yörünge aracı MOM'
Hindistan, ABD, Rusya ve Avrupa’nın ardından Mars’a uzay aracı göndermeye hazırlanıyor. 

Kızıl Gezegen’e doğru 5 Kasım 2013'de yola çıkacak MOM uzay aracı, yörüngede analizler yapacak.

Hindistan, 1960’da başlattığı uzay programında yeni bir sayfa açıyor. İnşa ettiği uydularla su kaynakları ve ormanlardaki değişimleri gözlemleyen Hindistan, 2008 yılında Ay yörüngesine gönderdiği Chandrayaan-1 uzay aracından sonra şimdi de Mars’ı gözüne kestirdi.


Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nde yaklaşık 40 yıldır çalışan K.R. Sridhara Murthi, Newscientist sitesine yaptığı açıklamada, ‘projeyle yeni nesil mühendis ve bilim insanları yetiştirmek istediklerini’ belirtti. Mars Yörünge Görevi (MOM), nam-ı diğer Magalyan adı verilen 73 milyon dolarlık proje,Hindistan için zorlu bir görevi temsil ediyor.

George Washington Üniversitesi Uzay Politikası Enstitüsü’nden Scott Pace, ‘bugüne kadar Mars’a gönderilen uzay araçlarının yarısının başarısız olduğuna’ dikkat çekti ve MOM’un ısı ve radyasyona dayanıklı olması gerektiğini belirtti.

Ay’ın yüzeyinde su tespit etmeyi başaran Chandrayaan-1, bir yıldan uzun bir süre sonra Ay’daki radyasyon nedeniyle görev dışı kalmıştı. 1.350 ton ağırlığındaki Mangalyan, 10 ay sürmesi beklenen yolculuğunun ardından Mars üzerinde 320 km-80 bin km arasında değişen eliptik bir yörünge izleyecek.

MARS ATMOSFERİNİ İNCELEYECEK

MOM uzay aracı, beş gözlem cihazı içerecek. Bunlardan bir tanesi Mars’ın atmosferindeki gazları inceleyecek metan sensörü olacak. 10 yıl önce bir Avrupa uzay aracı tarafından izleri bulunmasına rağmen, Curiosity robotu Mars havasında metan tespit etmedi. Dünya’da yaşam faaliyetlerinden oluşan metan gazının Mars atmosferinde bulunması, bilim dünyasına yeni bulgular sunabilir. MOM’un bir diğer ana görevi, Mars’ın nasıl soğuk ve kuru bir gezegen haline geldiğini anlamak olacak.

NASA’nın gelecek ay ateşleyeceği MAVEN uzay aracı da, MOM gibi benzer analizler yürütecek. Brown Üniversitesi’nden John Mustard, “Hindistan’ın Mars keşfine katılıyor olması uzay bilimi için harika bir gelişme” ifadesini kullandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder