16 Temmuz 2015 Perşembe

Plüton'da jeolojik hareketlilik tespit edildi.


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı New Horizons'ın 'gizemli gezegen' olarak bilinen Plüton'a gerçekleştirdiği en yakın uçuşu sırasında çektiği fotoğraflar, cüce gezegende jeolojik hareketliliğin olduğunu gösteriyor.

Maryland'daki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda düzenlenen basın toplantısında, New Horizons Projesi'nin sorumlusu Alan Stern, yaptığı açıklamada, Plüton'dan ilk yakın çekim ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafın gezegende jeolojik aktivitelere kanıt niteliği taşıdığını belirtti.

Plüton'da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ifade eden New Horizons ekibinden araştırmacılar, buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu açıkladı. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunun tahmin edildiğini söyleyen araştırmacılar, "Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

New Horizons tarafından çekilen fotoğraflar, ayrıca Plüton'un en büyük uydusu Charon'da derin vadilerin bulunduğunu gösteriyor.Güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarak başlayan New Horizons, 9 yıl 6 aydır görev yapıyor. New Horizons, Plüton dışında uyduları Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra'da da keşiflerde bulunuyor.

2 yorum:

  1. Plüton'un her tarafı buz dağı olması lazım değil mi? Okyonusların olması imkansız ve çok saçma

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Plütonun yerküresinde donma noktası çok düşük bileşikler olabilir, jeolojik hareketliliğin sebebi de böyle birşey olabilir (örn; dünyada gaz olarak bulunan metan ve etan satürnün uydusu titanda sıvı halde bulunuyor hatta metan ve etandan oluşan nehirler ve göller var.)

      Sil