31 Ekim 2016 Pazartesi

Mars'a çakılan Schiaparelli'nin detaylı görüntüsü


Schiaparelli uzay aracının Mars'a düştüğü bölge
Mars'a çakılan uzay aracı Schiaparelli'nin dağıldığı alanı gösteren ilk fotoğraf, kızıl gezegenden Dünya'ya ulaştı.

ExoMars görevinin Schiaparelli aracının Mars'a 19 Ekim tarihinde yumuşak bir iniş yapması gerekiyordu ancak bu deneme büyük bir kaza ile sonuçlandı. Kısa süre sonra da NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter'ı kaza alanını buldu ve 25 Ekim tarihinde bir kez daha alana dikkatlice bakmak için geri gitti. Çekilen detaylı fotoğraflarda, Schiaparelli aracının çakılarak dağıldığı alan gözükmekte. 

ESA, Perşembe günü yayınladığı işaretli fotoğrafta kaza alanını, paraşütü, ön ve arka ısı kalkanlarını göstermekteydi.NASA'nın yörüngedeki aracı önümüzdeki haftalarda ESA araştırmacılarına yardım amaçlı daha fazla fotoğraf çekecek. İniş sürecinin başlangıcı oldukça iyi gidiyor gibi gözükmekteydi. Ancak ESA'nın söylediğine göre geri kalan alanlar halen incelenmekte.

Schiaparelli'nin kaderine rağmen ExoMars görevinin geri kalanı halen plana uygun bir şekilde ilerlemekte. İniş aracı sadece gelecekteki görevler için bir denemeydi ve bu yüzden de ESA, gelecekteki araçları korumak için bu inişte neyin yanlış gittiğini çözmeye odaklanıyor.

1 yorum: