13 Ocak 2012 Cuma

İzmirli öğrenciler Uluslararası Uzay İstasyonu'yla telsiz bağlantısı kuracak.


Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir Şubesi ile Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu'nun, Uluslararası Uzay İstasyonu ile amatör telsiz bağlantısı çalışmalarını yürüten Amateur Radio on International Space Station'a (ARISS) yaptıkları başvuru kabul edildi. İzmirli öğrenciler, Nisan ayında gerçekleşecek 10 dakikalık görüşmeyle, "uzay istasyonu astronotlarıyla telsiz bağlantısı kuran ilk Türk öğrenciler" olacak. 

"Uzaydaki astronotla telsiz bağlantısı kuran ilk Türk amatör telsizci" olarak bilinen TRAC İzmir Şubesi Başkanı Ali Rıza Özsaran, yaptığı açıklamada, ARISS'ın tüm dünyadaki öğrencileri bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında çalışmaya yüreklendirme hedefiyle, 2000 yılından bu yana dünyanın her yerinden öğrencileri telsiz aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu ile görüştürdüğünü belirtti.


Türkiye'den ARISS'e tek başvurunun Ekim ayında İzmir'den yapıldığını kaydeden Özsaran, ARISS'ın başvurularını kabul ettiğini söyledi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan astronot Bill McArthur'la, 2005 yılının Aralık ayında telsiz aracılığıyla görüşmeyi başaran Özsaran, görüşmenin Türk çocukları için önemli bir tarih olan, dünyanın tek çocuk bayramı 23 Nisan'ın haftasında yapılacağını belirtti.

Özsaran, "Bugün sesimiz yarın biz" sloganıyla yapılacak bağlantının "Türk öğrencilerin uzayla ilk telsiz bağlantısı" niteliğinde olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Biz buradan 'telebridge' denilen köprü tekniğiyle ARISS'ın yer istasyonuna oradan da telsizle uzay istasyonuna bağlanacağız. 20 öğrenci, 10 dakikalık görüşmede 3 Rus, 2 ABD, 1 Avrupa Uzay Ajansı astronotuna uzayla ilgili merak ettiklerini canlı soracaklar. TRAC olarak bu görüşme için okula eğitim amacıyla amatör telsiz istasyonu kurup, amatör telsizcilik eğitimi de vereceğiz. Aynı çalışmayı Türkiye geneline yaymak, mesela Van'daki bir okulda da böyle bir bağlantı yapmak istiyoruz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder