5 Nisan 2012 Perşembe

ABD'nin çok gizli uzay görevi


ABD Ulusal Keşif Bürosu (NRO), dün California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleştiren ateşlemeyle uzaya ‘çok gizli’ bir yük gönderdi.

Los Angeles kentinin yaklaşık 200 kilometre kuzey batısındaki üsten fırlatılan roketin, NRO’ya ait çok gizli bir yük taşıdığı ifade edildi. ABD’nin yörüngedeki casus uydu ağını kontrol eden ve denetleyen NRO, ne olduğunu ve amacını tamamen gizlediği donanımı taşıyan roketin ateşlenmesinden üç dakika sonra canlı yayını sona erdirdi.


Delta IV Roketi
ABD’nin önde gelen uzay ve havacılık şirketlerinden Boeing ve Lockheed Martin’in ortak girişimi olan ve ateşlemeyi gerçekleştiren United Launch Allience (ULA), NRO’nun talimatı üzerine canlı yayını kesti.

SÜPER GİZLİ CASUS UYDU

İstihbarat uzmanları, Delta IV roketinin geceleri veya kötü hava şartlarında yer yüzünü rahatlıkla gözlemleyebilen bir radar görüntüleme uydusu taşımış olabileceğini belirtti.

Globalsecurity.org düşünce kuruluşundan Charles Vick, ABD’nin son yıllarda yörüngedeki eskiyen ve yenilerine kıyasla daha ağır olan radar keşif uydularını değiştirmeye çalıştığına dikkat çekti. Vick, bu tür uyduların normal gözlem uydularına kıyasla belli hedefleri en ince detayına kadar gözlemleyebildiklerini ifade etti.

Analistlerin yorumları, NRO’nun uzaya gönderdiği son uydunun, belli bir ülke veya ülkeleri gözlemlemek için gönderilmiş bir casus uydu olabileceği düşüncesini güçlendirdi.

EK ATEŞLEYİCİLER

Uzay mühendisleri, gizli donanımı uzaya taşıyan Delta IV roketine daha fazla itiş gücü kazandırmak için rokete iki ek motor yerleştirdi. Roketin ucundaki yük kısmında bulunan donanımı koruyan koninin alanı da genişletildi.

ULA, ilk kez 2002’de kullanılmaya başlanan Delta IV roketlerine ait bir modelin ilk kez modifiye edilerek kullanıldığını belirtti. Ek parçaların rokete uyumlu hale getirilmesi için gereken süre nedeniyle, bir hafta önce gerçekleştirilmesi düşünülen ateşleme ertelenmişti. Yetkililer, Vandenberg’de yapılacak bir sonraki ateşlemenin 10 Nisan’da gerçekleştirileceğini ve Minuteman III roketinin test edileceğini belirtti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder