5 Nisan 2012 Perşembe

Uzaya gidecek ilk Türk belli oldu: Ahu Aysal


Space Expedition Curacao ile VIP Turizm, gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla işbirliklerini ve uzaya seyahat edecek ilk Türk'ü açıkladı. 2011 yılının Nisan ayında uzay yolculuğu biletlerini satmaya başlayan SXC, bir yıldan bu yana dünya çapında 50'nin üzerinde bileti 95 bin ABD Doları karşılığında satışa sundu.

İlk uçuşunu 2014 yılında gerçekleştirecek SXC'nin Türkiye'deki bilet satışlarının temsilciliğini ise VIP Turizm üstlendi.


VIP Turizm Ceo'su Ceylan Pirinçcioğlu,'İnsan hayatını değiştiren bu eşsiz deneyimi, kısacası uzay biletlerini Türkiye'de satan ilk Türk acentesi olduğumuz için son derece mutluyum. Uçuşlar şu adan üst gelir grubunu hedeflese de çok yakın bir gelecekte, uçuşların yaygınlaşacağını ve artacağını düşünüyorum'diye konuştu. Pirinçcioğlu uzaya gitmek için Türkiye'den ilk başvuran ve kontrat imzalayan Türk'ün Ahu Aysal olduğunu açıkladı.

Uzaya gidecek olan ilk Türk Ahu Aysal,'Hedefiniz hep ileriye olmalıdır. Şimdi bir imkan açıldı. Hedefim uzaya gitmek. Gidip de dönmemek gibi bir korkum yok. Hayatta hep faydalı olmak için çalıştım. 2 çocuğum, 3 torunum var. Kendimi bir elçi olarak görüyorum. Bundan sonra eğitimler eğitimlerden de korkmuyorum zevk alıyorum. Hollanda da yapılacak kontroller e eğitimlerin ardından uzaya uçacağım'şeklinde konuştu. 


Uzaya Gidecek İlk Türk Belli Oldu ile Haberdesin

 Uçuş için 95 bin ABD Doları ödeyeceğini söyleyen Aysal,'Ben gezginim birçok yer gezdim hala da geziyorum. Bir gezginin daha ilerisi uzaya gitmektir herhalde. Çocukluğumdan beri uzaya gitmek hayallerimde vardı. Şimdi gitme fırsatım oldu. Fırsatım olsa uzayda da kalmak isterim'dedi.

Yapılan uzay çalışmaları hakkında bilgi veren ve yatırımlarını anlatan SXC Ceo'su Michiel Mol,'Türkiye pazarına girmek oldukça heyecan verici. Uzay yolculuğu biletlerimizin tüm dünyada satışa sunulabilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz'ifadelerini kullandı.

Uzay Roketi, 2014 yılında Karayipler'deki Curacao Hato havalimanındaki pistten kalkış yapacak. Roketin yolcu kapasitesi pilot dahil iki kişi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder