21 Nisan 2012 Cumartesi

Uzaydan İstanbul'un değişimi


Dünya, 20’inci yüzyılda kırsal alandan kente yaşanan büyük göçe sahne oldu. NASA’nın geçtiğimiz yıl CNN için özel olarak hazırladığı ve dünyanın dört bir yanındaki metropollerde yaşanan değişimi gösteren fotoğraflarda, İstanbul da yer alıyor.

Dünya tarihinde ilk kez 2008 yılında, şehirlerde yaşayan nüfus, kırsal alanda yaşanan nüfusu geride bıraktı. 2050’de, dünya nüfusunun yüzde 70’inin kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. NASA’nın yayımladığı iki fotoğraftan ilki, İstanbul’ın 1975’teki haline ait.

O zamanlar iki milyon insanın yaşadığı İstanbul’un nüfusu bugün 13 milyon. Bu rakam, Türkiye nüfusunun yüzde 18’ine denk geliyor. Boğaziçi Köprüsü, hizmete girmesinden iki yıl sonra çekilen fotoğrafta silik bir şekilde belli oluyor. Köprünün her iki ayağındaki bölgelerde yeni yerleşimler göze çarpıyor.

İkinci fotoğrafta, 1988 yılında açılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de görülebiliyor. Her iki köprünün arasında, çok yoğun bir yerleşim mevcut. İstanbul ve diğer büyük şehirlerin on yıllar sonraki değişimlerini gösteren fotoğraflar, NASA ve ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü’nün ortak çalışmasının ürünü.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder