6 Eylül 2012 Perşembe

Voyager 1 Güneş Sistemi'nin ucunda


Voyager 1 uzay aracı, yıldızlararası uzaya daha da yaklaştı. 35 yıl önce uzaya fırlatılan Voyager 1, Güneş Sistemi'ne veda ederek diğer tarafa geçen ilk insan yapımı cisim olacak.

Voyager projesinin bilimsel sorumlusu Ed Stone, Güneş Sistemi'nin dışında neler olduğunu görmek için sabırsızlandıklarını söyledi. 1977 yılında fırlatılırken ne kadar süre dayanacakları bilinmeyen Voyager 1 ve Voyager 2, insanlık tarihinin en uzun süre hizmet veren ve uzayda en uzağa giden uzay araçları oldu. 

Dünyadan milyarlarca kilometre uzakta, devasa bir plazma kabarcığın içindeki Güneş Sistemi'nin sınırına ulaşan Voyager 1, yıldızlararasındaki boşluğa ulaştığında bilim adına büyük bir gelişme sağlanacak. Voyager 1'in bilinmeyen bölgeye ne zaman ulaşacağı kesin olarak bilinmiyor.

Bilim adamları, Voyager 1'in Güneş Sistemi ile yıldızlararası uzay arasındaki sınıra yakın olduğunu ancak diğer tarafa geçişinin günler, aylar hatta yıllar sürebileceğini belirtti. Güneşten 18 milyar kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 1, sadece 68 kb hafızaya sahip.

Voyager 1 ve Voyager 2'nin asıl amacı, Jüpiter ve Satürn'ün çevresinde dolaşıp fotoğraf göndermekti. Uzay araçları, bilim adamlarının Jüpiter'in uydusu İo üzerindeki yanardağları, Jüpiter'in ayı Europa'nın buzla kaplı yüzeyi altındaki okyanusu ve Satürn'ün ayı Titan'daki metan yağmurunu keşfetmesine yardımcı oldu.

Voyager 2, daha sonra Uranüs ve Neptün'e doğru ilerlerken Voyager 1, Satürn'ün yerçekiminin etkisiyle Güneş Sistemi'nin kıyısına doğru uzaklaşmaya başladı. Dünyadan milyarlarca kilometre uzakta olan Voyager 1'in gönderdiği veriler, Dünya'ya 17 saatte ulaşıyor.

Nükleer güçle çalışan Voyager 1 ve Voyager 2 üzerindeki kameralar, uzun süre önce kapatıldı. 983 milyon dolara mal olan uzay araçlarının üzerinde manyetik alanlar ve kozmik ışınları incelemek için 5 farklı araç bulunuyor.

Voyager 1 ve Voyager 2, aynı zamanda 116 resim, aralarında Dünya'dan sesler, Louis Armstrong, Beethoven ve Navajo kabilesinden şarkıların bulunduğu CD'ler ile Doğu Çin'deki Amoy dilinde, ''Uzaydaki dostlarımız, nasılsınız-Vaktiniz olursa bize ziyarete gelin'' mesajı taşıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder