15 Ekim 2012 Pazartesi

Dünyanın yeni kahramanı: Felix Baumgartner


Felix Baumgartner, insanlık tarihinde bir ilk olan atlayışının ardından ekip liderleri ve rekorunu kırdığı Joe Kittinger ile basın toplantısı düzenledi.

Redbull Stratos ekibinin başmühendisi Marle Hewett, Felix'e sorular yöneltilmeden önce yaptığı açıklamada, 'Dünyanın bir kahramana ihtiyacı vardı ve onu buldu' ifadesini kullandı.

Korkusuz Felix, Dünya'ya döndükten sonra kamuoyunun karşısında yaptığı ilk açıklamada, "Bugüne kadar çok fazla atlayış yaptım. Birçok gökdelenden ve farklı yerlerden atladım. Manş Tüneli'nde bile bir bilimsel çalışma kapsamında atlayış gerçekleştirdim. Bu sefer çok fazla öğe bir aradaydı. Beklentiler, kırılacak bir rekor, ego... 52 yıldır kırılamayan, çok zor bir görevdi' dedi.


Felix Baumgartner Uzaydan Tarihi Atlayışı Gerçekleştirdi |izlesene.com


Baumgartner, "Her zaman bir sonraki görevi düşünüyorum. Bunu yapmazsanız ileri adım atamazsanız. Her zaman bir sonraki adımı gerçekleştirmek isteyen insanlarla bu projeyi gerçekleştirmeyi amaçladık ve 5-6 yıl çalıştıktan sonra bunu başardık" ifadesini kullandı.

BALON VE KAPSÜL AYRI YERLERDE

Ekibin üyesi Mike Todd, gelen bir soru üzerine, Felix'in atlayışı yaptığı noktanın 60-65 kilometre ötesine düştüğünü belirtti. Todd, "Felix paraşütle alçalırken onunla bağlantıyı kaybettik. Ama o iniş noktasını kendisi belirleyerek bu işi halletti" dedi. Todd'un ardından söz alan teknisyen Art Thompson, "Kapsül, Felix paraşütle alçalırken balondan ayrıldı ve Felix'ten 88 km öteye düştü" dedi. "YENİ NESLE ÖRNEK OLACAĞIM"

Baumgartner, 'Bundan sonraki amacın ne?' sorusuna cevap olarak, "Dürüst olmak gerekirse yeni nesle ilham kaynağı olmak istiyorum" dedi.

Korkusuz Felix, "Bana genç insanlar gelip soru soracak çünkü rekorumu kırmak isteycekler. Ben, Joe'nun rekorunu kırdım ve bugün onun yanında oturuyorum. Bu şekilde ben de yeni nesle yol göstereceğim" dedi. 

Baumgartner, 'en heyecanlı anı' sorulduğunda şu yanıtı verdi: "Atlamama sadece 30 saniye kaldığında aşağı baktığım saniye en heyecanlı anımdı. En güzel anım ise indikten sonra Mike Todd'un yanıma gelmesi ve bana gülümsemesiydi. Bana her zaman çok yardımcı oldu."

Son olarak, 52 yıllık rekoru Baumgartner tarafından kırılan Joe Kittinger'e düşünceleri soruldu. 84 yaşındaki Kittinger, "Rekorlar kırılmak içindir. Her zaman daha iyi şampiyonlar bulunur. Felix büyük bir şampiyon, çok büyük bir atlet. Onun parçalara ayrılmadan inmesini sağlayan herkese teşekkürler" dedi ve salonu kahkahaya boğdu.

Tarihi atlayıştan notlar:

— Baumgartner, atlayışından hemen önce, 'Şu an tüm Dünya izliyor' dedi ve kendisini boşluğa bıraktı.

— Baumgartner, atlayışından önce telsizden yaptığı konuşmada, "Bazen ne kadar küçük olduğunuzu görmek için çok yükseklere çıkmanız lazım" dedi.

— Baumgartner, başlığındaki güneş vizöründe sorun yaşanmasına rağmen atlayışa devam etme kararı aldı. Avusturyalı maceraperest, komuta merkezine 'yüzünde sıcaklık hissetmediğini' söyledi.

— Baumgartner, hava katmanının çok ince olmasından dolayı çok az sürtünmeyle karşılaştığı için, serbest düşünün 35-40'ıncı saniyesinde saatte 1110 km hıza erişeceği tahmin edildi. Korkusuz Felix'in bu saniyelerde ulaştığı hız henüz kesin olarak bilinmiyor.

— Baumgartner atlayışın ardından takla atmaya başladı, bu bekleniyordu ancak kısa sürmesi öngörülmüştü. Taklaların devam etmesi durumunda bayılması muhtemeldi ve o durumda otomatik paraşüt açılacaktı ancak Baumgartner durumu düzeltti.

— En büyük heyecan da bu anda yaşandı. Paraşüt açıldı ve rahat bir nefes alınan komuta merkezinde alkılşar ile tezahüratlar yükseldi.

— Balonla yapılan bir insanlı uçuşta bugüne kadar kullanılan en büyük balonla atlayışı yapacağı yüksekliğe çıkan Baumgartner, 4 dakika serbest düşüş yaptı. Bu sürenin ardından paraşütünü açtı ve atlayışa başladıktan 15 dakika sonra iki ayağının üzerine iniş yaptı.

— Baumgartner'ın kullandığı elbise bundan sonrası için astronotlara yardımcı olabilir. Elbise, astronatları hantallaştıran şu anki uzay elbiselerinin aksine daha esnek hareket etme imkanı veriyor. Basınç giysisi, üzerindeki ses, ısı alıcıları ve kameralarla birlikte 40 kilo ağırlığında.

— En son teknoloji uzay giysisi sayesinde atmosferin binlerce metre yüksekliğinde hayatta kalmayı olanaksız kılan şartlara dayandı. Korkusuz Felix, 19 metreye ulaştığında ‘Armstrong Çizgisi’ni geride bıraktı. Bu nokta, atmosferde suyun 37 derecede kaynamaya başladığı sınırı temsil ediyor. Korkusuz Felix, özel giysisi sayesinde kanını kaynatarak buharlaşmasına neden olacak yüksekliği hiçbir sorun yaşamadan geride bıraktı. Armstrong noktası adını, atmosferdeki bu özelliği 1947’de tespit eden ABD Hava Kuvvetleri’nden emekli George Armstrong’dan alıyor.

— Atlayışın yapıldığı yer New Mexico-Roswell... Burası uzay ve UFO meraklıları açısından önemli. ABD'nin ilk bilinen UFO efsanesi; ilk uzay aracının düştüğü ve uzaylıların ABD askerlerince götürüldüğü söylencesi, Roswell'e ait.

— Atlayış astronotların herhangi bir aksilik durumunda Dünya'ya kapsül olmadan inişleri açısından da önemli. Atlayışla, olası sistemin ilk adımı atılmış oldu.

— Redbull ekibi, atlayışın değerlendirmesini yaptıktan sonra Felix'în saatte 1.342,8 km hızla ses hızını geçtiğini açıkladı. Koruyucu elbiseyle varılan bu noktaya insan vücudunun verdiği tepki bilim insanlarının büyük ilgi gösterdiği bir konu.

— Felix'i 39 bin metreye taşıyan balon, tarihte insan taşıması için tasarlanan en büyük balon olma özelliğine sahip. 102.5 metre uzunluğundaki süper ince balonun kapasitesi ise 85 bin metre küp. Helyum dolu balonun yapımında kullanılan materyalin kalınlığı ise yaklaşık 0.002 cm. Sıradan ABD vatandaşlarının anlaması açısından balon için, 'kuru temizlemeden aldığınız elbisenin üzerindeki naylondan bile ince' deniliyor.

— Rekor denemesine doğrudan müdahalesi olmayan ancak bazı uzmanlarının destek verdiği NASA'dan, Baumgartner'a kutlama geldi.

— Baumgartner, yardımcı olan komuta merkezindeki uzmanlardan ilk yardım ekibine kadar çok deneyimli insanların desteğini aldı. Baumgartner'in sağlık ekibinde NASA'nın cerrahları bulunurken, Avusturyalı hava dalışçısına atlayışın başından sonuna kadar 1960'ta 31 bin metreden serbest dalış yapan 84 yaşındaki emekli pilot Joe Kittinger yardımcı oldu.

— Baumgartner'ın paraşütü kırmızı - beyaz... Yani ülkesi Avusturya'nın milli renkleri.

— Baumgartner'in annesi de dahil olmak üzere birçok aile üyesi, Roswell'deki tesisten tarihi denemeyi izledi. Baumgartner'in annesi, oğlu paraşütünü açtığında gözyaşlarına boğuldu.

— Baumgartner, Dünya'ya indikten sonraki ilk açıklamasında, "En önemli olan şey sağ salim Dünya'ya dönebilmekti"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder