22 Ekim 2012 Pazartesi

Kore uzaya uydu göndermeye hazırlanıyor.


Güney Kore’ye ait Kore Uzay Fırlatma Aracı (KSLV-1) 26 Ekim Cuma günü ülkenin güney sahilinde yer alan Naro Uzay Merkezi’nden fırlatılacak. Güney Kore Savunma Bakanı Li Ju-Ho basına yaptığı açıklamada "Hazırlıkları ve hava durumunu dikkate alarak fırlatılışın 26 Ekim’de yapılacağını teyit ettik" diye konuştu. 

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da roketin 24 Ekim’de fırlatma rampasına yerleştirileceği bildirildi. Açıklamada, fırlatılışı izlemek amacıyla 3 bin tonluk bir sahil koruma gemisinin Filipinler yakınındaki uluslararası sulara gönderileceği belirtildi. Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada, roketin uzaya fırlatılışının 26 ile 31 Ekim tarihleri arasında yapılacağı duyurulmuştu.


İlk aşaması Rusya tarafından imal edilen KSLV-1 roketinin ikinci aşaması ile katı yakıtla doldurulma işlemiyse Güney Kore tarafından yapıldı. Güney Kore’nin KSLV-1 roketiyle 2009 ve 2010 yıllarında yaptığı 2 uzaya uydu gönderme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Güney Kore’nin birinci girişimde roket yörüngeye erişmesine karşın hatalı bırakma mekanizmaları nedeniyle uydu doğru yörüngeye oturtulamadı. İkinci girişimde ise roket havada infilak etti.

Çin, Hindistan ve Japonya, şu ana kadar dünya yörüngesine başarıyla uydu gönderebilmiş 3 Asya ülkesini oluşturuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder