26 Kasım 2012 Pazartesi

ABD'nin Ay'ı havaya uçurma planı


ABD'nin 1950'li yıllarda yaşanan soğuk savaş döneminde Ay'ı atom bombasıyla havaya uçurarak Rusya'ya gövde gösterisi yapmayı planladığı ortaya çıktı.

Korkunç gerçek, o tarihlerde projenin başında bulunan silah geliştirme uzmanı Leonard Reiffel'in yıllar sonra basına yaptığı itirafla ortaya çıktı.

SPUTNİK UZAY ARACINA KARŞI ÇILGIN PROJE

İngiliz gazetesi Daily Mail'in haberinde, 50'li yıllarda ABD Silah Geliştirme Dairesi'nin başında bulunan Leonard Reiffel'in başını çektiği proje çerçevesinde, soğuk savaşın en yoğun günlerinin yaşandığı 1950'li yılların sonunda Rusya'nın uzaya gönderdiği Sputnik aracına karşı bir gövde gösterisi yapmanın caydırıcı olacağını düşünen ABD, Ay'a atom başlığı taşıyan bir füze göndermeyi tasarladı. ŞARTLAR ATOM BOMBASI ATILMASINI ÖNGÖRDÜ

Proje kapsamında füzenin 1959 yılında fırlatılması kararlaştırıldı. Buna göre Amerikalı uzmanlar Ay'ı önce hidrojen bombalı başlık taşıyan bir füzeyle vurmayı düşündü. Ancak hidrojen bombasının atom bombasına göre daha ağır olması nedeniyle atom başlığında karar kılındı.

ATOM BOMBASININ DÜNYAYA DÜŞME TEHLİKESİ

Ancak Amerikalı askeri yetkililer, projenin başarısız olması halinde füzenin Dünya'ya düşerek büyük zarar verebileceği ve Ay yüzeyinde kalıcı radyoaktif etki yaparabileceği gerekçesiyle bu plandan vazgeçti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder