5 Kasım 2012 Pazartesi

Uzayda hava var mıdır?


Uza boşluğunda hava yoktur. Uzayda havanın neden olmadığını anlamak için öncelikle havanın (atmosferin) ne anlama geldiğini anlamalıyız.

Hava ya da doğru ifadesiyle atmosfer dünyanın etrafını saran gazlardan ve su buharından oluşan örtüdür. Dünyanın kütle çekimi sayesinde atmosfer tutulur ve uzay boşluğuna dağılmaz. Dünya atmosferinin % 78'i azottan, % 21'i oksijenden, % 1'i ise diğer gazlardan ve su buharından oluşur. Dünya atmosferinin oluşumunun en büyük nedeni volkanik olaylardır.Bazı gezegenlerin atmosferleri olsa da henüz dünya atmosferine benzer bir gezegen keşfedilememiştir. Bir gezegende atmosfer oluşabilmesi için birçok hassas dengenin bir araya gelmesi gerekir. Bu dengeleri koruyamayan gezegenlerin atmosferleri uzay boşluğuna dağılır.

Dünya atmosferi bilinen diğer gezegenler arasında eşsizdir. Örneğin Mars atmosferi dünyadan 100 daha seyrektir ve karbondioksit ağırlıklıdır. Venüs atmosferi ise dünyadan 100 kat daha yoğundur.

Uzay boşluğunda madde (atom) oranı çok düşüktür. Öyle ki uzayın yıldızlar arası boşluğunda metreküp başına 1-2 atomun düştüğü yerler dahi vardır. Dünyada metreküp başına düşen atom sayısının trilyonlarca olduğunu düşünürsek uzayın boşluğunu daha iyi anlayabiliriz. Yıldızlar ve gezegenler bu boşlukta maddeyi toplayan gök cisimleridir. Uzay boşluğunda sadece hava değil bilinen anlamıyla hiçbir madde yoktur.


16 yorum:

 1. Madem hava yok peki bu yanma olayı nasıl oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende anlamadım

   Sil
  2. Yanma olayi hidrojen sayesinde oluyo burda mesela yildizlar hidrojen ve helyum birlesmesiyle olusur ve bi sure sonra fuzyon tepkimesiyle surekli hidrojeni yakarak plazmaya dönüşür. Yani uzayda atom var sadece hava yok

   Sil
  3. öncelikle anlamayanlar salaaaaaakkkkkkk ben anladdim tek kelimeyle uzayda hava yokkkkk bu kadar kitmisiniz

   Sil
  4. öncelikle anlamayanlar salaaaaaakkkkkkk ben anladdim tek kelimeyle uzayda hava yokkkkk bu kadar kitmisiniz

   Sil
  5. Nükleer reaksiyonlarda oksijen gerekmez, roketlerde ise yakıtla beraber oksijen bulunur.

   Sil
 2. Bahsettiğiniz durum, uzayda oluşan nukleer reaksiyonlar sebebi ile açığa çıkar.

  YanıtlaSil
 3. Atma admin hava yoksa uzay gemisi nasil yol alir ?

  YanıtlaSil
 4. Gunes isisini hava yoluyla ulastirir.

  YanıtlaSil
 5. Gunes ısısını ısımalar yoluyla gonderir. Uzaydaki yanmalar sadece film efektidir. Eger nasa tv.yi izlediyseniz mekiklerin patlama aninda alev çıkardığını atmosferden çıkınca da hava kesildigi icin yok oldugunu gozlemlemissinizdir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru uzayda hava t ml yoktur

   Sil
  2. Doğru uzayda hava t ml yoktur

   Sil
 6. Uzayda hava yoksa güneş nasıl yanıyor roket nasıl uzayda ilerliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güneşin %73 ü hidrojendir kardeşim. hidrojen atomlari radyoaktif tepkimeye girerek ısı ve ışık yayar. güneş yanıyor terimi yanlış olur. gördüğün şey alev değil enerjidir.

   Sil
 7. Roketler hava itme gücuyle ilerledigine gore olduklari yerde kalmalari gerek.yada hareket halindeyse duramaz hava yoksa.???????

  YanıtlaSil
 8. Basincta sıfırmı oluyo hava yoksa.

  YanıtlaSil