12 Ocak 2013 Cumartesi

Beyaz Saray 'Ölüm Yıldızı' yapılması taleplerini reddetti.


ABD'de yaklaşık 1 ay önce Star Wars serisinin ünlü Ölüm Yıldızı uzay gemisinin inşa edilmesi için 25 bini aşkın imza toplanmıştı.  Beyaz Saray'ın resmi dilekçe sitesi petitions.whitehouse.gov'da yer alan dilekçede Obama yönetiminin Ölüm Yıldızı'nın inşasına 2016 yılına kadar başlaması talep edilmişti. Bu talebin gerekçesi ise ""Savunma kaynaklarımızı Ölüm Yıldızı gibi uzayda üstünlük sağlayacak bir platforma kaydırarak devlet, inşaat, mühendislik ve uzay keşfi alanlarında istihdamı artırıp ulusal güvenliğimizi de daha sağlama alabilir" şeklinde açıklanmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama daha önce 25 bin imzayı geçen her dilekçeye resmi olarak cevap verecekleri sözünü verdiği için konuyla ilgili 1 ay sonunda Beyaz Saray'dan bir açıklama yapıldı.


Beyaz Saray'ın ulusal güvenlik ve istihdam yaratma konusunda vatandaşlarla aynı hassasiyeti paylaştığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: " Ancak Ölüm Yıldızı'nı inşa etmenin maliyetini 850.000.000.000.000.000 dolar olarak hesapladık ve bildiğiniz gibi bütçe açığımızı düşürmeye çalışıyoruz. Bunun yanında hükümetimiz başka gezegenlerin patlatılmasını desteklemiyor. Bunun yanında bildiğiniz gibi Ölüm Yıldızı'nda çok temel bir tasarım hatası var. Vatandaşların vergilerini hatalı bir projeye harcayamayız. Ölüm Yıldızı'mız olmasa da yukarı dikkatli bir şekilde bakarsanız futbol sahası büyüklüğünde Uluslararası Uzay İstasyonu'muzu göreceksiniz."

Star Wars serisinde Ölüm Yıldızı, filmdeki 'karanlık tarafın' en ölümcül silahı. Gezegen boyutundaki bu uzay gemisi tek vuruşta bir gezegeni yok edebiliyor. Kuşkusuz dilekçeyi imzalayan vatandaşlar hayal kırıklığına uğramıştır ancak Beyaz Saray'ın da Ölüm Yıldızı inşa etmemekte haklı sebepleri var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder