21 Mart 2013 Perşembe

Apollo 11'in motorları okyanusun dibinden çıkarıldı.


Atlas Okyanusu dibindeki Apollo 11 motoru
Ay'a ayak basan ilk astronotları taşıyan Apollo 11'in Atlas Okyanusu'na düşen 2 motorunun enkazı okyanusun dibinden çıkarıldı. Motorlar, ABD'nin internette hizmet veren en büyük satış şirketlerinden Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos'un da aralarında bulunduğu bir ekip tarafından 3 hafta süren çabaları sonunda yüzeye çıkarıldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait motorlar, Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'ne götürülecek.


Bezos, geçen yıl internet sitesinden yaptığı açıklamada, astronotlar Ay'a ayak bastığında 5 yaşında olduğunu ve o günden bu yana uzaya gitmenin hayalini kurduğunu ifade etmişti. Apollo 11'in 5 motoru, sonar sistem kullanılarak yapılan denizaltı araştırmalarında yaklaşık 4 bin 270 metre derinlikte bulunmuştu.Apollo 11, 16 Temmuz 1969'da fırlatılmıştı. 5,8 metre uzunluğundaki motorlar, fırlatılıştan birkaç dakika sonra Atlas Okyanusu'na düşmüştü. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, 21 Temmuz'da Ay'a ayak basan ilk insanlar olarak tarihe geçmişti.

Bezos'un kurduğu Blue Origins Şirketi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yolcu taşıyacak özel uzay taksisi projesi için NASA ile anlaşma imzalamıştı.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder