19 Mart 2013 Salı

Curiosity tekrar arızalandı.


Curiosity
Mars’ta bir zamanlar yaşam olabileceğine dair çok büyük deliller elde eden, insanlığın bugüne kadar dış gezegenlere yolladığı en gelişmiş keşif robotu olan Curiosity, teknik arızalar nedeniyle yaşadığı sorunları bir türlü aşamadı.

Keşif robotunun ana bilgisayarı olan A-side, 1 Mart’ta flaş belleğindeki arıza nedeniyle bazı fonksiyonları yerine getiremez hale gelmiş ve Dünya’ya veri aktarımı durmuştu.


Curiosity, 5 Mart’ta yedek bilgisayarı B-side’ı devreye sokarak, yeniden aktif hale geçmişti. NASA, bu sefer bir bilgisayar dosyası hatası nedeniyle Curisosity’nin hareketsiz şekilde kalmaya bir süre daha devam edeceğini açıkladı.

Mühendisler, keşif robotunun Güneş’ten saçılan kozmik fırtınalar nedeniyle yüksek oranda radyasyona maruz kalmış olabileceğini, faaliyetlerine ara vererek radyasyondan korunacağını belirtti. Curiosity görevinin şefi John Grotzinger, Texas eyaletinde düzenlenen Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda dün yaptığı açıklamada, “Bu çok nadir veya istisnai bir durum değil...Sadece bilimin birkaç gün daha çalışmalarına ara vermesi gerektiğini belirtiyor” dedi.

HAYAT İZİNE DAİR BULGULAR

Grotzinger, Curiosity’nin yaşadığı sorunun, silinmesi için programlanan verilerden kaynaklandığını belirtti. Her ne kadar veriler silinecek olsa da, bazıları halen keşif aracı tarafından kullanıldığı için silme işlemi esnasında hata yaşandı.

Grotzinger, ‘güvenlik moduna giren Curiosity’nin birkaç gün bu şekilde kalacağını’ belirtti. Curiosity, çalışmalarına bir süre ara vermiş olsa da, Dünya’ya gönderdiği en son veriler, Kızıl Gezegen’de bir zamanlar yaşam olduğuna dair çok güçlü bulgular sundu. Kaya örneklerinden alınan numunelerin analizi, Mars’ta bir zamanlar su bulunduğu ve mikrobiyolojik yaşam için elverişli şartların oluşmuş olabileceğine işaret etti. 

Kayalık Sarıbıçak Körfezi (Yellowknife Bay) bölgesinde yapılan sondaj çalışmalarında, Curiosity’nin MastCam donanımı, yakın kızılötesi filtreleri sayesinde kayalardaki elementleri ve su içeren mineralleri tespit etmeyi başardı.

2.5 milyar dolar değerindeki Curiosity, Kasım 2012’de başlayan 54 milyon kilometrelik yolculuğunu 6 Ağustos 2012’de tamamladı ve Kızıl Gezegen’e indi. Curiosity, bugüne kadar antik bir nehir yatağından, organik bileşiklerin izine kadar Mars’ta eskiden yaşam bulunduğuna dair önemli bulgulara ulaştı. Dünya ile Mars arasındaki en kısa mesafe (yörünge hareketleriyle değişiyor) 54.6 milyon kilometre. En uzak mesafe 401 milyon kilometreye çıkarken, ortalama uzaklık 225 milyon kilometre.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder