3 Nisan 2013 Çarşamba

Karanlık maddenin izi bulundu.


Karanlık madde
Evrenin en gizemli temel taşlarından biri olan karanlık maddenin izi bulundu. Bilim adamlarından oluşan uluslararası ekip, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki 2 milyar dolarlık deneyde, kozmik ışın algılayıcısının, daha önce doğrudan hiç gözlemlenmeyen karanlık maddenin ilk ipucunu bulduğunu açıkladılar.

Ekip, iki yıl önce uzaya gönderilen Alfa Manyetik Spektometresi'nden elde edilen ilk bulguların, yeni bir fizik fenomeninin kanıtını ortaya koyduğunu belirtirken, Avrupa Parçacık Fiziği laboratuvarındaki ekibin Nobel ödüllü lideri Samuel Ting, konuyla ilgili olarak gelecek aylarda daha kesin bulgular elde etmeyi umduğunu söyledi. Chicago Üniversitesi'nde görevli, karanlık madde alanında önde gelen fizikçilerden Michael Turner, "Bu 80 yıllık bir dedektiflik öyküsü ve sona yaklaşıyoruz" diyerek, bulguyu "cezbedici bir ipucu" olarak nitelendirdi.SIRRI HALA ÇÖZÜLEMEDİ

Işıkla etkileşime girmeyen karanlık madde, bu nedenle astronotlar ve teleskoplar tarafından görülemiyor. Karanlık madde, sadece görülebilen madde üzerine uyguladığı yerçekimsel güç sayesinde dolaylı yoldan tespit edilebiliyor. 

Bilim insanları, yerçekimsel etkileşime dayanarak karanlık maddenin evrendeki kütle-enerjinin yüzde 22’sini oluşturduğu sonucuna varmıştı. Tespit edilebilen madde ise evrenin sadece yüzde 4,5’ini kapsıyor. Dünyanın dört bir yanında karanlık madde üzerinde çok sayıda araştırma yürütülüyor.

Bilim insanları, görülemeyen ve elle tutulamayan maddenin WIMP, yani “zayıfça etkileşen dev parçacıklar” içerdiğini düşünüyor. Bu parçacıklar protonlardan katlarca daha ağır olduğu gibi sadece yerçekimi aracılığıyla zayıf nükleer güçle etkileşime giriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder