26 Haziran 2013 Çarşamba

Çinli 3 taykonot dünyaya döndü.


Şincou-10 uzay mekiğinin geri dönüş kapsülünün sabah saatlerinde İç Moğolistan Özerk Bölgesine indiği belirtilirken, üç taykonotun sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Çin'in 2020'de kurmayı planladığı uzay istasyonu programının bir parçası olan Şincou-10 misyonunda ilk kez uygulamaya yönelik çalışmalar yapıldı. 


Şincou-10 uzay mekiği, ülkenin uzaydaki laboratuvarı Tiengong-1 ile kenetlenerek malzeme ve personel transferi denemelerini başarıyla yürüttü.

600 GÜNÜ GERİDE BIRAKTI

Ülkenin en uzun insanlı uzay misyonu olan Şincou-10 görevinde taykonotlar, 3 günü mekiğin, 12 günü de Tiengong-1'in içinde geçirdi. Diğer yandan ekipteki kadın taykonot Vang Yaping, uzaydan ilk ve ortaokul öğrencilerinden kurulmuş bir sınıfa ders vererek ülkenin uzaydaki ilk öğretmeni olarak tarihe geçti.

Çin'in uzay istasyonu programının önemli bir parçası olan ve ülkenin ilk uzay laboratuvarı Tiengong-1, 600 gündür yörüngede bulunuyor. İlk insanlı uzay misyonunu 2003'te yapan Çin, o günden bu yana 10 taykonot ve altı uzay aracını uzaya gönderdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder