17 Haziran 2014 Salı

Samanyolu'nda 100 milyon gezegende dünya benzeri hayat olabilir.


Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi hakkındaki araştırmaların sonuçlarına dayanarak yaptıkları hesaplamada ilginç sonuçlara ulaştılar. İncelenen yıldız sistemlerinden çıkan istatistiklere göre Samanyolu Galaksisi'nde Dünya boyutlarında 17 milyar gezegen bulunduğu tahmin ediliyor.

Evrende Samanyolu gibi 500 milyar daha galaksi bulunduğunu da hatırlatalım. Yine istatistiklere göre, incelenen her 1.700 gezegenden 11 tanesinde, su ve yaşam bulunma ihtimali, Jupiter'in su dolu uydusu Europa'da hayat bulunma ihtimalinden daha fazla.

Bilim insanlarının burada bahsettikleri "hayat" makro-organik hayat. Yani, hücresel formları çoktan geçip, bitki, hayvan gibi komplike organizma düzeyine ulaşmış hayatlar...Bu istatistiğe dayanarak da, Samanyolu Galaksisi'nde yaklaşık 100 milyon gezegende, aynı dünyada olduğu gibi, yaşam olduğuna inanılıyor. Bu gezegenleri dünyadan tespit etmek ve üzerindeki yaşamı görüntüleyebilmek bugünkü teknolojilerle mümkün değil ancak bilim insanları yakında daha keskin teleskopların, uzak gezegenlerdeki yaşam izlerini bulacağına olan inancı koruyor.

Bu gezegenlere ulaşmak ise şimdilik imkansız görünüyor. 40 yıl önce dünyadan gönderilen ilk uzay sondası bile henüz Güneş Sistemi'nin sınırını aşabilmiş değil...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder