14 Haziran 2015 Pazar

Plüton karanlık yüzünü gösterdi.


NASA'nın insansız uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar), cüce gezegen Plüton'un yüzeyinde bariz bir şekilde karanlık ve aydınlık görünen bölgeler olduğunu saptadı.

14 Temmuz'da gezegenin yakınından geçecek olan New Horizons şu anda Plüton'dan yaklaşık 40 milyon kilometre uzakta.

New Horizons, Plüton'un yüzeyini incelemek için uzun menzilli bir görüntüleme cihazı kullandı. Bilim insanları bu tür cihazlardan alınan görüntüleri çok sayıda işlemden geçiriyor. Bu nedenle hata payı olması mümkün. Ancak gezegenin yüzeyinde birbirinden çok farklı bölgeler olduğu görüşü şu anda hakim. Bunun ne anlama geldiği ise henüz belli değil.

New Horizons'dan gelen verileri inceleyen ekibin başkanı Alan Stern, "Plüton'un her yüzü bir diğerinden farklı" dedi. "Kuzey yarımküresinde belirgin karanlık bölgeler görüyoruz, en karanlık ve en aydınlık alanlar ise gezegenin ekvatorunun üzerinde veya güneyinde. Neden böyle olduğu bir bilmece."

New Horizons gezegene yaklaştığında hızı çok fazla olacağından Plüton'un yörüngesine girmeyecek. Onun yerine, otomatik olarak Plüton'un ve bilinen beş uydusunun fotoğraflarını çekecek ve mümkün olduğu kadar çok veri toplamaya çalışacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder