13 Kasım 2015 Cuma

Güneş sisteminde yeni gök cismi keşfedildi: V774104


V774104
Gök bilimciler Güneş Sistemi'nde yeni bir gök cismi keşfetti. Yaptıkları araştırmalarla yeni bulgular elde eden gök bilimciler, Güneş’in yörüngesinde Plüton'un ötesinde keşfedilmemiş gezegenler olabileceğini de açıkladı.

Amerikan Astronomi Topluluğu'nun 47. Yıllık Toplantısı'nda sunulan çalışmaya göre, "V774104" adı verilen gök cismi, Güneş'ten 15,5 milyar kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bu rakam, Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin 103 katına denk geliyor.Kuyruklu yıldız kümesinin içinde bulundu

Gök cismi, bilinen son gezegen olan Neptün'ün ötesindeki Kupier Kuşağı'nda keşfedildi. Daha önce Güneş Sistemi'nde keşfedilen en uzak cisim, Dünya ve Güneş arasındaki mesafenin 90 katı uzaklıktaydı. Donmuş gök cisminin, Güneş sisteminin sınırındaki kuyruklu yıldız kümesi Oort Bulutu'nun iç kısımlarında yer aldığı sanılıyor.

Yeni gök cisminin yörüngesi bilinmiyor

Güneş sisteminin sınırındaki kadim gök cisimlerinin, milyarlarca yıldır aynı yörüngede seyahat ettiği sanılıyor. V774104'ü keşfeden ekibin lideri Washington Carnegie Enstitüsü'nden Scott Sheppard, "Şimdilik gök cisminin yörüngesi hakkında herhangi bir bilgimiz yok. Tek bildiğimiz, Güneş sisteminde bilinen en uzak gök cismi olduğu" dedi. 

Yeni bilgiler elde edilmesine yardımcı olacak

V774104 ile ilgili çalışmaların, hem Oort Bulutu ile ilgili yeni bilgilere ulaşılmasına hem de Güneş sisteminde keşfedilmemiş gök cisimleri olup olmadığının ortaya çıkarılmasına yardımcı olması bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder