29 Ocak 2012 Pazar

Merkür'de Mimar Sinan krateri


1976'da Uluslararası Astronomi Birliği'nin aldığı kararla Merkür'deki bir krater Sinan Krateri olarak isimlendirilmiştir.

Güneş sistemindeki gök cisimlerinin adlandırılmalarında Türk isimleri de yaygın olarak kullanılıyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Özel, astronomların her gün yeni keşfedilen yıldız, göktaşı, gezegencik (asteroid) ile üzerlerindeki dağ, krater gibi yapıların isimlendirildiğini belirtti.

Prof. Dr. Özel, Uluslararası Astronomi Birliği’nin (IAU) belirli yıllarda gerçekleştirdiği genel kurul çalışmalarında, ‘isimlendirme alt komisyonu’ sayılabilecek çalışma gruplarından gelen tekliflerin görüşülüp, kabul edildikten sonra resmiyet kazandığını söyledi. ‘Venüs’ gezegenindeki yapıların yeryüzünde her milletten tanınmış kadınlara atfedildiğini anlatan Prof. Dr. Özel, ‘Merkür’ gezegenindeki isimlendirmelerde ise her milletten sanatçının adının verildiğini kaydetti. Özel, bu kapsamda ‘Venüs’teki kraterlerden ikisine Halide Edip Adıvar ile 15. yüzyılda yaşayan Mihri Hatun’un adının verildiğini belirtiyor. Ayrıca Merkür’deki büyükçe bir kratere Mimar Sinan’ın adı verildi. Göktaşı isimler listesinde ise ülkemizden 2 isim yer alıyor. 1948 yılında Ankara Üniversitesi Astronomi Bölümü’nde çalışan Alman gökbilimci Prof. Reinmuth tarafından bulunan asteroide ‘Ankara’ adı verildi. 2003 yılında bulunan başka bir asteroide ise ‘Dumlupınar’ adı verilmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder