27 Ekim 2012 Cumartesi

Dünyanın uzaydan ilk fotoğrafı Nazi roketiyle çekildi.


Uzaydaki keşifler, İkinci Dünya Savaşı’nda geliştirilen teknolojilerin katkısı olmasaydı belki de bugün olduğu seviyeye ulaşmayacaktı. Savaşın ardından tüm dünya Amerika ile Sovyetler arasındaki yarışa kilitlenmiş olsa da, insanlık tarihinde bir ilki Nazi roketleri başardı. Dünya’nın Uzay’dan çekilen ilk fotoğrafı bunun en büyük örneklerinden biri.
Dünyanın uzaydan çekilen ilk fotoğrafı..
Sovyetlerin 1957’de uzaya fırlattıkları Sputnik-1, bugün uzay keşfini başlatan ilk insan yapımı uzay aracı olarak kabul ediliyor. Ancak Amerikalılar, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bir yıl sonra uzaya bir roket yollamış ve Dünya’nın atmosfer dışından ilk fotoğraflarını çekmişti.

Gizmodo sitesinin yayımladığı fotoğrafın arkasındaki başarının pek bilinmiyor olmasının belki de en büyük nedeni, uzaya yollanan roketin Nazi yapımı V-2 roketi olmasıydı. V-2, Nazi’ler için savaşın son yıllarında kötü gidişatı değiştirebilecek bir silah olarak geliştirilmiş ve İngiltere’nin üzerine yüzlercesi fırlatılmıştı.

ABD, savaş sonrasında Nazi Almanya’sının önde gelen roket mühendisleri de olmak üzere, birçok teknolojiye sahip oldu. V-2, 24 Ekim 1946’da New Mexico eyaletindeki White Sands Füze Test Alanı’ndan ateşlendi ve Uzay’dan Dünya’nın ilk fotoğraflarını çekti.

V-2 uzaya çıktığında, Sputnik’in atmosferin dışına gönderilmesine 11, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) kurulmasına ise henüz 12 yıl vardı. ABD ve Sovyetlerin henüz uzay keşfini akıllarına pek getirmedikleri günlerde, Alman mühendis Freiherr von Braun, uzaya çıkacak roketleri tasarlamıştı bile.

BİR MÜHENDİSİN FOTOĞRAF MERAKI

ABD, Von Braun’un önderliğinde uzay keşfi alanında büyük atılımlar yaptı. Nazi’ler tarafından inşa edilen ve fırlatılmaya fırsat bulunamadan ele geçirilen V-2’ler, Amerika’ya taşındı. Von Braun ve Amerikalı meslektaşları, V-2’ler üzerinde çalışmaya devam etti. Yeni roketler tasarlandı, ele geçirilen V-2’ler deneme amaçlı olarak ateşlendi.

V2 roketiyle çekilen dünya fotoğrafı..
Von Braun ile çalışan Amerikalı mühendislerden Clyde Holliday, her 1.5 saniyede bir fotoğraf çeken 35 mm’lik bir kamera geliştirdi. Clyde dışındaki mühendisler ise fotoğraflar ilgilenmiyor ama roketlerin aerodinamik performansına odaklanıyordu. Ancak Holliday Dünya’nın atmosfer dışından görüntülenmesinin ileride birçok alanda faydalı olacağına inanıyordu. Holliday düşüncesinde son derece haklıydı.

Gizmodo’nun yorumuyla, onun bu görüşü sadece Dünya’yı çok daha hızlı ve iyi anlamamıza yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda ne kadar küçük olduğumuzu da gösterdi.

Dünya’nın Uzay’dan çekilen ilk fotoğrafları, ilk olarak 1950 yılında National Geographic’te yayımlandı. Holliday, dergiye, “Dünya başka gezegenlerden gelecek ziyaretçilere böyle görünecek” yorumunu yaptı.

Balistik füzelerin babası kabul edilen V-2, 800 kg etil alkol + su ve 5000 kg sıvı oksijeni yakıt olarak kullanıyordu. 14 metrelik devasa füze, 5700 km hızla 320 km menzile ulaşabiliyordu. 980 kg amonyum nitrattan üretilen amatol patlayıcısı ile dolu savaş başlığı taşıyan V–2, Normandiya çıkarması ile fırlatma tesislerinin boşaltılmasına kadar İngiltere’ye üç binden fazla fırlatıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder