5 Mart 2013 Salı

Büyümeye çalışan gezegen keşfedildi.


Bilim insanları, hala gelişim aşamasında olan ve ana yıldızın oluşumundan kalan parçaları toplayan bir gezegen keşfetti.

YAVRU GEZEGEN

Bilim insanları, hala gelişim aşamasında olan ve ana yıldızın oluşumundan kalan parçaları toplayan bir gezegen keşfetti. "Astrophysical Journal" adlı dergide yayınlanan makalede, keşfedilen gök cisminin HD 100546 olarak bilinen çok genç bir yıldızın etrafında dönen gaz ve toz bulutunun içinde soluk bir cisim olarak görüldüğü belirtildi.


Gök cisminin Jüpiter ile aynı boyuttaymış gibi göründüğü ve yıldızından Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığının 68 katı kadar daha uzakta yer aldığı ifade edildi. Bu kadar mesafede, yıldızı etrafındaki yörüngesi 360 yıl kadar sürüyor. Dünya'nın 300 katı büyüklükte olan Jüpiter ise Güneş etrafındaki bir dönüşünü sadece 12 yılda tamamlıyor.

BİLİM İÇİN ÖNEMLİ BİR KEŞİF

HD 100546'nın etrafında dönen gezegen, Güneş Sistemi dışında bulunan 800 kadar gezegen ve 2 bin aday gezegen arasında hala oluşum aşamasındaki ilk gezegen olarak teyit edildi. İsviçre'deki Zürich Astronomi Enstitüsü'nden Sascha Quanz, "Eğer keşfimiz gerçekten oluşum aşamasında bir gezegense o zaman bilim insanları ilk kez bir gezegenin oluşum sürecini inceleyebilecek" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder