25 Haziran 2014 Çarşamba

Curiosity'den 1.Mars yılı selfiesi


Mars’ta bulunan Curiosity adlı keşif aracı, kızıl gezegendeki ilk “Mars yılı”nı selfie çekerek kutladı. 

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Mars’a yolladığı keşif aracı Curiosity gezegende bugün tamamladığı, 687 güne karşılık gelen bir Mars yılının anısına selfie çekerek NASA Merkezi’ne yolladı.

Mars’taki çevresel koşulların mikrobiyolojik yaşama uygunluğunu keşif için gönderilen aracın en önemli keşiflerinden biri Ağustos 2012’de iniş yaptığı bölgede antik bir nehir yatağını bulmak oldu. Curiosity ilk yılında çok önemli keşiflere imza attı ve ana görevini tamamladı.


Curiosity, Yellowknife Bay (Sarıbıçak Koyu) olarak adlandırılan bölgedeki büyük kraterde de antik bir göl tabanı keşfetti. Curiosity’nin bölgedeki çamur tabakalarındaki bulguları, Mars’ın mikrobiyolojik yaşama uygun olup, olmadığına ilişkin soruya yanıtı, tarihi bir “evet” oldu.

Bu örneklerin analizi, bölgenin bir dönem göl tabanı olduğunu ve göl tabanında eski döneme ait basit yaşam formlarına ve yaşam için hayati elementlere rastlandı.

Bu baharı da Windjana denilen bölgede kumtaşı örnekleri toplayarak geçiren keşif aracı, halen güney batı Mount Sharp (Keskin Tepe) bölgesine doğru ilerlemeye devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder