22 Temmuz 2015 Çarşamba

Haziran 2015 tarihin en sıcak ayı oldu.


Bilim insanları, küresel ısınmanın belirtilerini en net hissettiğimiz 2015'te en sıcak ay rekorunun üçüncü defa kırıldığını açıkladı.

NASA, Japonya Meteoroloji Ajansı ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan açıklamada, Haziran'ın tarihteki en sıcak ay olduğu ve 2015'in en sıcak yıl olma yolunda ilerlediği ifade edildi.


NOAA tarafından sunulan verilere göre, küresel alanda tüm bölgelerdeki atmosfer sıcaklığı 20'nci yüzyıl ortalamasını 1,2 dereceyle geride bıraktı. NOAA, Temmuz'a kadarki 12 aylık sürenin de tarihteki en sıcak dönemi temsil ettiğini belirtti. Geçmiş yıllara kıyasla, El Nino'nun Pasifik Okyanusu'ndaki etkilerinin son dönemdeki sıcaklık artışına fazla etkisi olmadığı not düşüldü.

NOAA adına Mashable sitesine açıklama yapan Deke Arnt, 'iklim değişikliğinin uzun dönemli bir değişimi tetiklediğini, El Nino'nun ise kısa süreli değişime neden olduğunu' söyledi. Arnt, her iki faktörün de etkisiyle tarihteki en sıcak günlere adım attığımızı ifade etti.

NOAA, Ocak ayında yaptığı açıklamada 2014'ün en sıcak yıl olarak kayıtlara geçtiğini belirtmişti. Küresel atmosfer sıcaklığı, 1880 yılından bu yana takip ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder